Bakan Varank, Türkiye’nin en büyük elektronik eşya yenileme merkezi Easycep’in açılışını yaptı.

 TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ELEKTRONİK EŞYA YENİLEME MERKEZİ

Buradaki konuşmasında, Türk Standardları Enstitüsü ile ikinci el cep telefonlarının yenilenmesine dair bir standart geliştirildiğini belirten Varank Easycep hakkında şunları söyledi:

Belgelendirme 

"Bu kapsamda belgelendirme işlemlerine hızlı bir şekilde başladık. Bugüne kadar 20 kuruluş hazırlıklarını tamamlayarak bizden yenileme merkezi olmaya hak kazandı. Güncel rakamla 155 bine yakın ikinci el cep telefonu yenilenerek, sertifikalı bir şekilde piyasaya arz edilmiş oldu. Yani döngüsel ekonomiyi destekleyerek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma noktasında çok değerli bir adım başlattık ve bu devam ediyor."

İkinci el sertifikalı

"İkinci el sertifikalı cep telefonu diyoruz. Peki, nedir bu sertifikalı telefon, oluşturduğumuz standart neleri getiriyor? Oluşturduğumuz bu standart ile kurulan cep telefonu yenileme merkezleri öncelikli olarak, müşteriden aldıkları telefonla eski kullanıcı arasındaki illiyet bağını tamamen ortadan kaldırıyorlar."

Yenilenmiş telefon

"Cihazların onarılması veya değiştirilmesi gereken bir yeri varsa bunları yapıp, gerekli yazılımları ile ilgili müdahaleleri yapıp yenileme merkezleri bunları satacak hale getiriyorlar. Sattıkları yenilenmiş telefonun sorunsuz bir şekilde en az bir yıl çalışacağını garanti ediyor. Vatandaşımız artık güven içerisinde ikinci el cep telefonlarını satın alabiliyorlar. Akıllı telefon satışları özelinde baktığımızda dünyada akıllı telefonların 450 milyar dolarlık bir pazarı var. Ülkemizde de akıllı telefon pazarı oldukça büyük."

Ekonomiye katkı

"Yenileme merkezleri ithalatın önüne geçerek ekonomik değer anlamında ülkemize önemli bir katkı sağlayacak. Cari açığın azaltılmasında rol oynayacak. Yenileme merkezleri sürdürülebilirlik, güvenlik ve ekonomik anlamda ülkemize büyük faydalar sağlıyor, önümüzdeki dönemde bu fayda artarak devam edecek. Bu piyasa büyüyecek, bu piyasadaki oyuncular çeşitlenecek, imkanlar genişleyecek."

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

 TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ELEKTRONİK EŞYA YENİLEME MERKEZİ

500 istihdam hedefi

"Türkiye’nin en büyük yenileme merkezi olan Easycep’in açılışını yapmak üzere bir araya geldik. 2018 yılında ufacık bir mekanda kurulan Easycep, bugün 4 bin metrekare kapalı alanda Ticaret Bakanlığı yenileme merkezi lisansı ile faaliyetlerine devam ediyor. Şu anda 350 çalışanı var, yılsonu hedefleri 500 rakamını yakalayabilmek."

Parlayan yıldız

"EasyCep 2021 yılında 1,2 milyon dolar tohum yatırımı aldıktan sonra 2022 yılı başında 100 milyon dolar değerlemeye ulaşmayı başardı. Türkiye’de buraya yatırım yapan çok ciddi melek yatırımcılar var. Burada hem şirketin hem de Türkiye’nin başarı hikâyesi var. Gelişen girişimcilik ekosistemi sayesinde Türkiye bugün artık sermaye yatırımlarında parlayan bir yıldız konumunda."

Girişimcilik

"Son zamanlarda Türkiye olarak girişimcilikte iyi bir performans gösteriyoruz. Bu noktada genç nüfusum da bizim en büyük avantajımız. Biz gençlerimizin potansiyelinden faydalanabilmek için onlara dönük çok ciddi atılımlar yaptık. Deneyap teknoloji atölyeleri, Ekol 42 okulları, TEKNOFEST. Bunların hepsi girişimci neslin tohumlarının atıldığı uygulamalar, projeler."

 TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ELEKTRONİK EŞYA YENİLEME MERKEZİ

Yetenek İstanbul destek programı

"Yeni başlayan bir programımızın müjdesini buradan paylaşmak istiyorum. İstanbul Kalkınma Ajansımız tarafından gençlerimizin yazılım sektörüne kazandırılmasına yönelik 100 milyon lira bütçeli "Yetenek İstanbul" destek programını dün ilan ettik. Yetenek İstanbul programı ile yazılımcı eğitim ve istihdam merkezleri kurularak gençleri yazılım sektöründe yetiştirip istihdam edeceğiz."