Kapalı Maraş'ın açılması kararı Yunanistan'ın ardından AB'yi de rahatsız etti.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Türkiye'nin Kıbrıs'taki Kapalı Maraş'ı yeniden açma kararından tedirgin olan Avrupa Birliği (AB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söz konusu kararını kınadığını belirtti ve Ankara'yı geri adım atmaya çağırdı.

Açıklamada, Türkiye'nin geri adım atmaması halinde "AB'nin çıkarlarını savunmak için elindeki araçları kullanabileceği" ifadelerine yer verildi.

AB Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak "BMGK'nın kararlarını ihlal eden tüm bu adımlardan" vazgeçme çağrısında bulundu. 

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Güney Kıbrıs, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Maraş’ta hayat yeniden başlayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır.” sözlerinin ardından BMGK’ya başvuruda bulunmuş; ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de olaya BMGK nezdinde yanıt vermek için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti. 

BMGK, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs'ta iki devletli çözüm ve Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak, 'adil bir çözüm' çağrısı yapmıştı.