Türkiye'nin Libya ile hidrokarbon ve gaz alanında mutabakat muhtırası imzalaması Mısır ve Yunanistan'ı rahatsız etti.

Yunan Kathimerini gazetesine konuşan diplomatik kaynaklara göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bu pazar günü Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri ile resmî temaslarda bulunmak üzere Mısır'a gidecek.

Bakanlar, Trablus hükümetinin Pazartesi günü Türkiye ile deniz alanlarında potansiyel enerji araştırmalarını içeren bir dizi ön anlaşma imzalamasının ardından dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Dendias ayrıca, 'Libya'daki son gelişmeleri masaya yatırmak' amacıyla ABD'nin Atina Büyükelçisi George Tsunis ile de bir araya geldi.

Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Yunanistan'ın Libya'daki gelişmeleri ve özellikle Libya Ulusal Birlik Hükümeti ile Türkiye arasında hidrokarbon alanında 'iş birliği mutabakatı' imzalanmasını çok yakından takip ettiğini ve Uluslararası Deniz Hukuku'na tam saygı göstererek, tüm yasal yollarla savunmayı amaçladığı alanda egemenlik haklarına sahip olduğunu ifade etti.

Münhasır ekonomik bölgesini Mısır ile sınırladığını da ifade eden Bakanlık; ikili bir anlaşmanın olmaması halinde kıta sahanlığı haklarının medyan çizgi ile tanımlandığını kaydederken 2019'da Ankara'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti ile imzaladığı anlaşma da 'geçersiz' olarak nitelendirildiğine dikkat çekti.