Türkiye ile Rusya uzay alanında iş birliği yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Rusya merkezli TASS'a verdiği röportajda, Türkiye'nin uzay alanında iş birliği konusunda yakın zamanda Rusya ile bir anlaşma imzalayabileceğini söyledi.

Serdar Hüseyin Yıldırım verdiği demeçte, "Ulusal hedeflerimiz doğrultusunda belirlediğimiz ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla ikili ilişkiler inşa ediyoruz. Rusya dahil farklı ülkelerle ortak iş birliği koşulları üzerinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yakın gelecekte bir anlaşma imzalama planlarımız var." ifadelerini kullandı.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, "Uzay araştırması çok karmaşık ve maliyetli bir iştir. Yüksek teknoloji gerektirir ve bu nedenle bu alanda uluslararası iş birliği çok önemlidir. Uluslararası düzeyde hedefimiz, bölgesel ortaklarla ve komşularımızla sağlam ortaklık ilişkileri kurmaktır. Rusya söz konusu olduğunda, pek çok iş birliği alanında geniş fırsatlara sahibiz. Karşılıklı yararlı iş birliğine dayalı sağlam ortaklık ilişkileri kurmayı başarırsak çok daha hızlı ilerleme kaydedebileceğimize inanıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şubat ayında açıkladığı Türkiye'nin uzay programını hatırlatan Serdar Hüseyin Yıldırım, "Bildiğiniz gibi Türkiye, 9 Şubat'ta önümüzdeki 10 yıl için hedefler belirlemek üzere kendi uzay programını açıkladı. Bu program, Türkiye'nin uzay alanında belirlediği temel hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için atılan adımları yansıtıyor." diyerek sözlerini bitirdi.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Rusya, Türkiye ile iş birliğine sıcak bakıyor

Türkiye'nin 9 Şubat'ta Milli Uzay Programı'nı açıklamasının ardından Rusya Federal Uzay Ajansı (Rosmoscos) Başkanı Dmitriy Rogozin, Türkiye’nin Milli Uzay Programı'nı gerçekleştirmek için gerekli tüm siyasi ve ekonomik kaldıraçlara sahip olduğunu belirterek, “Güneydeki önemli komşumuz ve ortağımız Türkiye’nin uzayla ilgili girişimlerine katılmak için tüm fırsatları değerlendirmekten her zaman mutluluk duyarız.” dedi ve her türlü iş birliğine hazır olduklarını vurguladı.