İlk kez yayınlanan “Sanayi Sicil İstatistikleri”nin verilerine göre, 2021 eylülde, kayıt sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 artarken, 9 aylık dönemdeki artış yüzde 20,3 oldu.

Yüzde 7,8 artış

2021 yılı eylül ayına ait “Sanayi Sicil Kayıt İstatistikleri”ne ilişkin bülten, Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Eylül ayındaki kayıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 artış gösterdi. Aktif olarak üretim faaliyetine geçmiş bin 480 sanayi işletmesinin Sanayi Sicil Bilgi Sistemine (SSBS) yeni kaydı yapılarak, Sanayi Sicil Belgesi düzenlendi.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

En çok kayıt İstanbul'dan

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın verilerine göre en çok İstanbul, Ankara ve Bursa illerinde kayıt yapıldı. Eylül ayında sanayii siciline en çok kayıt 363 işletme ile İstanbul’a ait iken, bunu 101 işletme ile Ankara, 88 işletme ile Bursa takip etti. İlk üç ilde yapılan kayıt eylül ayındaki toplam kayıt sayısının yüzde 37,3’ünü, ilk 5 ilde yapılan kayıt yüzde 47,4’ünü ve ilk 10 ilde yapılan kayıt yüzde 61,6’sını oluşturdu.

İmalat sektörü

İmalat sanayiinde kaydedilen işletmelerin yüzde 21,5’i orta-yüksek ve yüksek teknoloji grubundaki sektörlerde faaliyet gösterdi. Eylül ayında imalat sanayiinde kaydedilen işletmelerin 693’ü düşük teknoloji grubunda olup toplam kayıt sayısının yüzde 50,2’sini oluştururken, orta-düşük teknoloji grubunda 390 işletme, orta-yüksek ve yüksek teknoloji grubunda 297 işletme sanayii siciline kaydedildi.

Aylık periyotlarla yayınlanacak

"Aylık Sanayi Sicil Kayıt İstatistikleri”, sanayii sektöründe aktif olarak üretim faaliyetine geçen sanayii işletmelerini takip etmek amacıyla, sanayii siciline yeni kaydolan sanayii işletmelerinin sayısı, sektörel, bölgesel ve benzeri niteliklerini içeriyor.

İstatistikler, Bakanlığın resmi internet sitesinde bulunan “İstatistikler” bölümünde, aylık periyotlarla bülten olarak yayınlayacak.

2021 yılı eylül ayına ilişkin istatistiklere ilişkin detaylı bilgilere sanayi.gov.tr/istatistikler/sanayi-sicil-istatistikleri adresinden ulaşılabilir.