Türkiye’yi Rusya’dan S-400 hava savuma sistemi aldığı bahanesiyle F-35 savaş uçağı programından çıkaran ABD, Türkiye’nin F-16 satın alımı ve modernizasyonu için görüşmelerini sürdürdüğü bir dönemde yeni bahanelere hazırlanıyor.

Rus haber ajansı TASS, Türkiye ve Rusya arasında ikinci parti S-400 füze savunma sistemi için yeni bir anlaşma imzalandığını duyurmuş, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan bu konuya ilişkin olarak yeni bir gelişme olmadığı üzerine yalanlama gelişmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Rusya ile sürdürdüğü iş birliğine yönelik olarak uyarıda bulunarak, "Vardığımız nokta şu ki Rusya'nın Ukrayna'ya karşı vahşi ve haksız savaşında bütün ülkelerin Rusya'nın savunma sanayii ile ticaret yapmaması her zaman olduğundan çok daha fazla hayati bir önem taşıyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye’nin ABD ile F-16 alımı ve modernizasyon tedariki görüşmeleri devam ederken S-400 ile ilgili suyu bulandıran haberlerin çıkması üzerine ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez'den de bir açıklama geldi. Menendez dün yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin Rusya lideri Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusuyla her türlü askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO'ya ve bölge barışına bağlılığını göstermesi gerektiğini” belirtti.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Türkiye’ye karşı silahlanan ve saldırgan tutum sergileyen Yunanistan’ı savunan Menendez, “Yunanistan'ın hava sahasına yönelik devam eden düşmanca ihlaller ve İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini geciktirmesi nedeniyle Türkiye'nin yön değiştirmesini ve bölgede yapıcı bir ortak olarak savunma ittifakına olan sorumluluklarını yerine getirmesini en içten şekilde diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Menendez açıklamasının devamında, “ABD yönetimi bu konuda net olmalı: Türkiye'nin Rus savunma sektörüyle ilişkilerinin genişlemesi, NATO'daki müttefiklerimizin ve Avrupa'daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak büyük bir hata olur.” ifadelerine yer verdi.