Türkiye ve Pakistan’ın geçtiğimiz günlerde birlikte uçak ve füze üretimi için görüşmeler gerçekleştirdiği haberleri basına yansımıştı. Şimdi ise iki ülke Afganistan’da da ortak hareket etmeye hazırlanıyor. Yaşanan bu gelişmeler Pakistan’ın ezeli rakibi Hindistan’ı rahatsız etti.

ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek

The Economic Times’da yer alan bir analiz haberinde, Türkiye ve Pakistan’ın Afganistan’da birlikte çalışmaya karar vermeleri Güney Asya’da Hindistan’ın siyasal hedeflerine engel olabilecek bir ittifak olarak nitelendirildi. Haberde Erdoğan’ın Keşmir açıklamaları, savunma sanayii iş birlikleri ve müşterek tatbikatlar detaylı olarak yer alırken Türkiye’nin dış politikasına dair de kapsamlı bir resim çizildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Pakistan’ın sosyo-ekonomik kalkınması için turizm, sağlık, eğitim, güvenlik, enerji vb. alanlarda ülke olarak gereken desteği Pakistan’a sağlayacağız." açıklamaları da bir başka başlıkta değerlendirildi. Erdoğan'ın bu söylemleri ve Yunan dış politika analistleri refere edilerek Pakistan ve Türkiye arasındaki müttefiklik siyasetinin bölgede olası bir Hindistan-Yunanistan ortaklığını meydana getirebileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl BM Genel Kurulu'nda yaptığı Keşmir açıklamalarından bu yana, Hindistan'da Türkiye aleyhine negatif yönlü bir propaganda yürütülüyordu.Yaşanan son gelişmelerin ışığında Hindistan medyasının Türkiye karşıtı kampanyalarını sürdürmeye devam edeceği tahmin ediliyor.