Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığının 2022 yılı bütçe sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda pek çok konuyu ele alan Bakan Karaismailoğlu'nun en dikkat çeken gündem maddelerinden biri TÜRKSAT 5B uydusu oldu.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Bakan Karaismailoğlu yaptığı konuşmada mobil abone sayısının 28 milyondan 84,6 milyon seviyesine ulaştığını kaydederek "Vatandaşın hizmetine sunduğumuz 4.5G hizmetinden faydalanan abone sayısı 78,5 milyonu aştı. Ulusal Siber Güvenlik Organizasyonunu oluşturduk. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ve Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) kurduk. Siber olaylara 7/24 müdahale edebiliyoruz." dedi.

Karaismailoğlu konuşmasının devamında uydularla ilgili de açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu açıklamasında, "Uydu haberleşme kapasitemizi geliştirmeye devam ediyoruz. 8 Ocak 2021 tarihinde uzaya gönderdiğimiz Türksat 5A’yı 28 Haziran 2021 tarihinde hizmete aldık. 5B’nin de üretimini tamamladık, 2021 yılı sonunda uzaya göndereceğiz. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden biri Yerli Haberleşme Uydusu Türksat 6A’yı da 2023 yılında uzaya fırlatmayı planlıyoruz." denildi.

TÜRKSAT A.Ş.'nin resmî Twitter hesabı üzerinden de 5B uydusunun yıl sonunda gönderilmesiyle alakalı paylaşımda bulunuldu. Yıl sonunda fırlatılacak TÜRKSAT 5B uydusunun kapsama alanındaki her yere gelişmiş veri hizmetleri sunacağı belirtilen paylaşımda "Türksat 5A'dan sonra 5. nesil uydularımızın ikincisi Türksat 5B'de de heyecan başlıyor.  Göreve başlamasıyla birlikte Türksat 5B'nin kapsama alanı içindeki tüm denizlerde ve karalarda; en zorlu arazi şartlarında dahi gelişmiş veri haberleşme hizmetleri sunulacak." ifadelerine yer verildi.