Türkiye'nin uzayda söz sahibi olabilmesi adına atılan adımlardan biri daha gerçekleşti.

Türksat uydu filosundaki uydulardan biri olan Türksat 5B, başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülkede hizmet vermesi için uzaya fırlatıldı.

Türksat 5B, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden SpaceX'e ait Falcon 9 roketiyle Türkiye saati ile 06.58'de belirlenen yörüngeye yollandı.

36.500 km yol gidecek olan Türksat 5B; yaklaşık 5 buçuk ay sonra 42 derece doğu yörüngesine ulaşacak.

Fırlatma işlemine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şuayip Birinci ve beraberindeki heyet katıldı.

Resim

Türksat 5B'nin Türkiye'ye sağlayacağı kazançlar

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Türksat 5B ile; mevcut uydularla sağlanan Ka-Bant veri kapasitesi 15 katına çıkacak, Ka-Bant görev yükü ile 55 Gbps üzerinde yüksek veri iletim kapasitesi sağlanacak, daha önce Ka-Bant ile ulaşılmayan coğrafyalara veri hizmeti yapılabilecek.

Mevcut yörünge ile frekans haklarının korunmasını sağlayacak ve gelecek nesil Türksat uydularına ticari olarak kullanılabilecek yeni frekans hakları sunacak olan Türksat 5B uydusunun ayrıca, Türksat 5-A uydusunda olduğu gibi yeni nesil elektrikli itki sistemi kullanıldığından manevra ömrü yaklaşık 36 yıl olacak.

Resim

Türksat 5B'nin özellikleri

Yerli uydular arasında faydalı yük kapasitesi en yüksek olan Türksat 5B; 4,5 ton fırlatma ağırlığına ve 15 kilovat güç kapasitesine sahip.

Türkiye'nin yanı sıra Orta Doğu'nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri içeren geniş kapsama alanında hizmet verecek Türksat 5B, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yüküyle toplamda 55 Gbps'den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.