Malezya'daki DSA 2022 Fuarı'nda sergilenen Türk savunma sanayii ürünleri çok sayıdaki yeni anlaşmalara da kapı aralıyor. 

Bu kapsamda Malezyalı savunma sanayii şirketi DEFTECH ile TUSAŞ arasında İHA'lar konusunda iş birliği anlaşmasına imza atıldı. Anlaşma TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile DEFTECH Yönetim Kurulu Başkanı Mohd Fazley bin Ariffin arasında yapıldı. İmza törenine Türkiye tarafından Malezya Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de katıldı.

Resim

Anlaşma TUSAŞ'ın resmî Twitter hesabı üzerinden duyuruldu. Yapılan açıklamada, "Güçlü iş birlikleriyle yola devam! DEFTECH ile Malezya’da İnsansız Hava Aracı faaliyetleri konusunda iş birliği anlaşması imzaladık. İmza törenini Malezya Büyükelçimiz Sn Dr. Merve Safa Kavakçı ile Jandarma Genel Komutanımız Orgeneral Sn Arif Çetin katılımları ile onurlandırdı." ifadelerine yer verildi.

Havacılık ve uzay alanındaki projelerine yönelik olarak Malezyalı savunma sanayii otoritelerinin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden heyetlerle yeni iş birlikleri ve iş modellerini görüşmek üzere fuar boyunca bir araya gelmesi beklenen TUSAŞ'ın DEFTECH ile İHA'lar üzerinde yaptığı anlaşmanın detayına dair bir bilgiye yer verilmedi.

Dün başlayan Fuar'da Malezya Kralı gibi önemli isimleri ağırlayan TUSAŞ'ın Hürjet ve ANKA gibi hava platformları ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor.