TUSAŞ'ın erken ihbar görevini icra edecek Hava SOJ projesi için çeşitli kurumlarla iş birliği yapmaya devam devam ediyor. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hava SOJ projesinde kapsamında uçakların iç kabin tasarımı, komponentlerinin üretim ve tedariki için Turkish Cabin Interior (TCI) ile iş birliği anlaşması imzalandı.

TUSAŞ imzalanan anlaşmayla ilgili resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Yapılan paylaşımda, "HAVASOJ projesinde çalışmalarımız ve işbirliklerimiz son sürat devam ediyor. İşbirliği anlaşması yaptığımız TCI (Kabin İçi Sistemleri A.Ş.) ile HAVASOJ uçaklarının iç kabin tasarımı, komponentlerin üretimi, tedarik süreçleri ve montajı gerçekleştirilecek." ifadeleri kullanıldı.

İmza töreninde konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ''Gerçekleştirilen iş birliği ile hali hazırda devam eden elektronik harp uçakları entegrasyon ve modifikasyonu kabiliyetimizin daha da güçlenmesini hedefliyoruz. Devletimizin ve silahlı kuvvetlerimizin isterleri doğrultusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu özgün hava platformlarını ve özel görev platformlarını milli imkanlarla kazandırmaya devam edeceğiz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

Hava SOJ projesi

Proje kapsamında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan 4 (dört) adet Hava SOJ Sistemi tedarik edilecek. 

Düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedefleniyor. 

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

Hava SOJ Sistemlerine entegre edilecek görev sistemleri yurtiçi imkanlarla üretilecek. 

Proje kapsamında teslimatlar 2023 yılında ilk Hava SOJ Sistemi, Hangar ve SOJ Filo Binası ile başlayıp 2025 yılına kadar devam edecek.