Türk savunma sanayii 2023 yılına müjdeli gelişmelerle giriyor.

HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM’de bütçe sunumu yaptığı sırada yeni bir müjdeyi paylaştı.

Fuat Oktay, TBMM’de bütçe sunumunda yaptığı açıklamada TUSAŞ imzalı yeni tip insansız jet motorlu savaş uçağı projesinin müjdesini verdi.

Oktay konuşmasında insansız hava araçlarında sahip olunan kabiliyeti daha ileri noktaya taşıyacak yeni nesil bir projenin ANKA-3 MİUS olduğunu duyurdu.Fuat Oktay açıklamasında  ANKA-3 MİUS'un müjdesini şu ifadelerle verdi:

"Bütçesini görüştüğümüz 2023 yılı savunma sanayinde inşallah yeni bir milat olacak. TUSAŞ'tan yeni tip yeni bir insansız jet motorlu savaş uçağımız geliyor. Bu da yeni müjdemiz. İnsansız hava araçlarında kabiliyetimizi daha ileri noktaya taşıyacak yeni nesil bir projemiz: ANKA-3 MİUS."

Fuat Oktay 2023 bütçe sunumu sırasında yaptığı açıklamada ANKA-3 MİUS'un özelliklerine de yer verdi.

Buna göre 7 tonluk bir azami kalkış ağırlığına sahip olacağı düşünülen ANKA-3 MİUS; jet motoru ve hızıyla, yüksek yük taşıma kapasitesi ve radarda neredeyse görünmeyen kuyruksuz yapısıyla İHA alanında yepyeni bir sayfa açacak. 

TUSAŞ imzalı jet motorlu ANKA-3 MİUS'un yakında görücüye çıkması bekleniyor.

Siper, Karaok, Bozdoğan, Gökdoğan,  Zırhlı Amfibi Hücum Araçlar, PARS 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçlar, Modernize Zırhlı Muharebe Araçları, VURAN...

Oktay, 2023 yılında ANKA-3 MİUS projesiyle ilgili yeni müjdeleri de paylaşmaya devam edeceklerini ifade etti.

Fuat Oktay Türk savunma sanayiindeki yeni gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulundu. 

Milli Muharip Uçak ve Kızıl Elma ile diğer insansız savaş uçaklarıyla savunma dengelerinin yeniden yazılacağını söyleyen Oktay; uzun menzilli hava savunma sistemleri Siper, Karaok, Bozdoğan ve Gökdoğan’ın ilk teslimatlarının yapılacağını; Zırhlı Amfibi Hücum Araçları'nın (ZAHA), PARS 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçların, Modernize Zırhlı Muharebe Araçları'nın (ZMA) ve yerli motora sahip VURAN araçlarının ilk kez envantere gireceğini de sözlerine ekledi.