Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından güvenlik güçlerinin ihtiyaçları düşünülerek geliştirilen GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri için Tam Boy Statik Testi ile Türkiye'nin en kapsamlı ve en büyük testi gerçekleştirilmiş olacak.

Test açıklaması Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi sosyal medya hesapları tarafından yapıldı.

TUSAŞ resmi Twitter hesabından yapılan videolu açıklamada, “TUSAŞ'tan bir ilk daha! GÖKBEY'in Tam Boy Statik Testi ile Türkiye'nin en kapsamlı ve en büyük testi gerçekleştirilecek.” ifadelerine yer verildi.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlandı ve üretiliyor. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra; transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek.

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülüyor.

GÖKBEY, yalnızca günümüzün değil, aynı zamanda geleceğin operasyonel gereksinimleri de göz önünde bulundurarak, gelişmiş aviyoniklerle üstün performans ve kullanım kalitesi için tasarlandı. Yüksek yük kapasitesine sahip geniş kabin alanı ile GÖKBEY, dünyanın dört bir yanındaki sivil ve askeri kullanıcıların, muhtelif görev profillerinin icrası için kolaylıkla konfigüre edilebiliyor.