Altı adet Aksungur SİHA Cezayir’e ihraç ediliyor.

Cezayir, altı adet TUSAŞ Aksungur SİHA alacak. Aksungur böylece ilk ihracat başarısını yakalamış olacak.

TUSAŞ aynı bölgede yer alan Tunus'a Anka SİHA satışı gerçekleştirmişti.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Kabiliyetleri farklı faydalı yüklerle genişletilen AKSUNGUR’a bir süredir farklı mühimmatlar, sensör ve iletişim ekipmanları entegre ediliyor.

MAM-L’ye ek olarak TEBER-82, KGK-SİHA-82 gibi güdüm kitli genel maksat bombaları ile atış yapan AKSUNGUR’a geçtiğimiz aylarda Meteksan MİLSAR Sentetik Açıklıklı Radar ve Baz İstasyonu gibi yardımcı faydalı yükler de entegre edildi.

İleriye dönük olarak ise 2022’de AKSUNGUR’dan TÜBİTAK SAGE KUZGUN-SS serbest süzülümlü mühimmat atışı yapılması planlanıyor.

Aksungur SİHA

AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen; EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SIGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı sistemi olarak öne çıkıyor.

AKSUNGUR, 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet TEDI PD-170 çift turbodizel motora sahip. İlk uçuşunu 2019 yılında icra eden platform 50 saat havada kalış rekoruna sahip.