TUSAŞ, Türkiye’nin savunma sanayii ve havacılığına yön veren proje ve inşaatları tamamlıyor.

Havacılık sanayii için önem teşkil eden yatırım ve projelerine devam eden TUSAŞ, özgün ürünlerin testlerinin yapılacağı Yıldırım Test Tesisi inşaatında sona geldi.
Resim

Yıldırım Test Tesisi ile hava araçları dahil tüm nesneler üzerinde yıldırım etkileri gözlemlenebilecek ve alınacak önlemler değerlendirilecek. Tesis 2023 yılında faaliyete geçmesi öngörülürken ilk test faaliyetlerini ise Milli Muharip Uçak özelinde gerçekleştirecek.

İlk görevi MMU olacak 

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

TUSAŞ tarafından üretilen tüm özgün ürünlerin testlerinde kullanılacak olan Yıldırım Test Tesisinde ilk görev Milli Muharip Uçak projesi (MMU) olacak.

Milli Muharip Uçak (MMU) özelinde ilk testlerini yapacak Yıldırım Test Tesisi’nde MMU’nun yıldırımın etkisiyle uçuş güvenliğini bozucu hiçbir fiziksel zarar ya da elektromanyetik etkileşim olmadığı test edilecek ve yakıt sistemi değerlendirilecek.
Resim

MMU’nun uçuş güvenliğinin sağlanması yanında, görev sistemlerinin de yıldırım esnasında zarar görmemesi ve yıldırım etkilerinin MMU platformunun görev yapmasını engellemeyeceği test edilecek.

Yıldırım Test Tesisi, yüksek gerilim ve yüksek akım içeren doğal yıldırım olayını laboratuvar ortamında yapay olarak kontrollü, ölçülebilir bir şekilde üretilmesini sağlayacak. Yıldırım Test Tesisi; yüksek gerilim, yüksek akım üreteçleri, yakıt test sistemleri, kontrol ve ölçüm sistemlerinden oluşacak.  
Resim

Yıldırım Test Tesisi’nin önemi hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şunları söyledi:

“Savunma sanayiimiz ve ülkemiz için yüksek teknolojileri içeren yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Milli Muharip Uçak başta olmak üzere tüm özgün ürünlerimizin testlerini yerli olarak yapabileceğimiz bir tesisi daha ülkemize kazandıracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.“