Dearsan Tersanesi tarafından üretilen Tuzla Sınıfı Karakol Gemilerinden ikisi Katar’a konuşlandırılacak.

Dost ve müttefik ülkelerin sınır güvenliğini sağlama ve savunma sanayii alanında geliştirilen ilişkilerin devamı kapsamında 2 adet Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi Katar’a gidecek.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda;

“Katar'da Deniz Unsur Komutanlığının (DUK) Teşkil Edilmesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kuruluşunda bulunan 2 adet Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi'nin Kasım 2022 ayı içerisinde Katar’da konuşlanması planlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Tuzla Sınıfı Karakol Gemileri

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde 16 adet Tuzla sınıfı karakol botu bulunuyor.

Tuzla sınıfı karakol botları, Dearsan Tersanesi tarafından üretiliyor. Botlar 2008-2014 yılları arasında envantere girdi. 57 metre boya, 410 ton ağırlığa sahipler.

İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı

Botlar; hem savunma hem de taarruz amaçlı 1 adet 2 namlulu Oto Malera baş topu, 2 adet 12.7 mm Aselsan Stamp, Roketsan üretimi 6’lı DSH roketi silahlarına ve sualtı bombalarına sahip.

Botlar modüler yapıda tasarlandı ve istenildiği takdirde gemisavar füzeler, daha etkili silahlar ve radar gibi sensörlerle donatılabiliyorlar.

Türkmenistan Donanmasına hizmet veren Tuzla-Serhet sınıfı botlarda ek olarak hava savunma füzeleri ve gemisavar füzeleri de bulunuyor.

Tuzla sınıfı botların üretim amacı karakol-devriye ve üs-liman-tersane gibi kritik tesislerden düşman denizatılarının uzak tutulması olarak biliniyor.

Botlar; karakol ve devriye görevi için ve belirli boyutlara kadar düşman botları ile mücadele için 2 namlulu topa ve 2 adet 12.7 mm Aselsan Stamp silah sistemine sahip.