Çarşamba günü Twitter tarafından yapılan açıklamada, içeriklere ilişkin yeni bir düzenlemenin geldiği duyuruldu. Açıklamaya göre nefret dolu ve insanları ırk, etnik köken veya ulusal köken temellerinden yola çıkarak ayıran ve "insanlıktan çıkaran" içeriklerin yasaklanacağı belirtildi. 

The Times of Israel tarafından yapılan habere göre, Twitter'dan yapılan açıklamada, "Temmuz 2019'da nefret dolu davranışa karşı tutumlarımızı, din veya sosyal sınıf temelli olarak 'insanlıktan çıkaran' paylaşımları içerecek şekilde genişlettik. Mart 2020'de bu kuralı, yaş, engellilik veya hastalık temelinde olacak şekilde genişlettik. Bugün insanları ırk, etnik köken veya ulusal köken temelinde insanlıktan çıkarmak için kullanılan dili kapsayacak şekilde nefret dolu davranış politikamızı genişletiyoruz." ifadelerine yer verildi.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

Yeni politika, İsrail basınında İsrail karşıtlığının tamamen yasaklanacağı şeklinde değerlendirildi. Haberde, temmuz ayında bir Twitter yetkilisinin, İsrailli milletvekillerinin bazı içeriklere dair şikayetlerine beklenen karşılığı vermediğine değinildi. Yaşanan olay, İran lideri Ayetullah Hamaney'in İsrail'in imha edilmesi çağrısında bulunmasıydı. Twitter yetkilisi, Hamaney'in bu yöndeki paylaşımlarının platformun politikalarını ihlal etmediğini söylemişti. 

Bu yenilik Twitter'ın Filistinliler'e tutumunu akıllara getirdi

Twitter güvenlik ekibinin paylaştığı açıklamada, "İnsanları kendilerini Twitter'da 'özgürce' ifade etmeye teşvik ederken taciz ve nefret dolu davranış hizmetimizde yer almıyor." ifadeleri kullanıldı. Özgür ifadenin hedeflendiği belirtilen Twitter platformunda, bundan çok da eski olmayan bir tarihte Filistin yanlısı hesaplar kaldırılmıştı.

Ekim ayında, İsrail Stratejik İşler Bakanlığı'nın hazırladığı rapor üzerine, onlarca Filistinli ve Filistin yanlısı hesap askıya alınmıştı. Twitter platformunun varlığını uygun görmediği hesaplarda, Filistin topraklarının İsrail tarafından işgaline karşı çıkılıyor ve İsrail yönetimine yönelik muhalif söylemler paylaşılıyordu. Kaldırılan hesapların paylaşarımlarında "İsrail'in meşruiyetine karşı çıkan ve manipüle eden" söylemlerin olduğu öne sürülmüş ve Twitter tarafından söz konusu hesapların, "hizmet şartlarını ihlal eden bilgilerin yayılmasını güçlendirdiği" belirtilmişti.