Platformun küresel sürdürülebilirlik yöneticisi Casey Junod, 22 Nisan'da kutlanan Dünya Günü kapsamında alınan karara dair açıklamasında, "İklim değişikliği hakkındaki bilimsel mutabakatla çelişen ve halkı yanlış yönlendiren reklamlar, içerik politikamız gereğince yasaklanmıştır" ifadelerini kullandı.

Açıklamada iklim değişikliğinin gerçek olmadığını savunan reklamların platform üzerinden kişi ya da kuruluşlara getiri sağlamasının istenmediği belirtilerek, "İklim değişiklinin inkarı Twitter aracılığıyla kâr getiren bir faaliyete dönmemeli. Halkı yanlış yönlendiren reklamlar iklim krizine dair önemli fikir alışverişlerini engellememeli" dendi.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımıJunod, "İklim değişikliğine yönelik yanıltıcı reklamların gezegeni korumayı amaçlayan çabaların altını oyduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Twitter, iklim değişikliği hakkında "güvenilir ve yetkili kaynaklardan" gelen bilgilerin paylaşılmasını sağlamak için ileriye dönük başka planlar yapıldığını da belirtirken, bunlara dair detayları paylaşmadı.

Geçen yıldan bu yana platformda "sürdürülebilirlik" çalışmalarıyla ilgili paylaşımlar yüzde 150, "karbonsuzlaştırma" çabalarına dair içeriklerse yüzde 50 artış gösterdi.

Google da ekimde iklim değişikliğini inkar eden veya bununla ilgili propagandadan kâr getiren reklamları yasakladığını duyurmuştu.