Hava Kuvvetleri Komutanlığı, envanterindeki eğitim uçağı sayısını artırıyor.

Bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile PakistanAeronautical Complex (PAC) şirketi arasında bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmaya göre Türk Hava Kuvvetleri Pakistan’dan 52 adet MFI-395 Super Mushshak Eğitim Uçağı alacaktı.

Bu uçakların üçünün kabul faaliyetleri tamamlandı. Başlangıç Eğitim Uçağı Projesi kapsamında Pakistan Aeronautical Complex (PAC) tarafından üretilen üç adet Super Mushshak uçağının kabul faaliyetleri tamamlanarak Yalova Hava Meydan Komutanlığında Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girdi.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Başlangıç Eğitim Uçağı Projesi kapsamında Pakistan Aeronautical Complex (PAC) tarafından üretilen üç adet Super Mushshak uçağının kabul faaliyetleri tamamlanarak Yalova Hava Meydan Komutanlığında Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine girdi.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Pakistanlı firma Aeronautical Complex (PAC) ile yaptığı anlaşma kapsamında 2 adedi prototip olmak üzere, opsiyonlarla birlikte 52 adet uçak alacak. Teslimatların 2022 ve 2023 yılları boyunca devam etmesi bekleniyor.

HÜRJET gökyüzü için gün sayıyor HÜRJET gökyüzü için gün sayıyor

Uçağın genel özellikleri arasında UHF / VHF radyo, kısa kalkış ve iniş, düşük stall ve son yaklaşma hızı, dost veya düşmanı sorgulayabilen IFF ve GPS sistemleri yer alıyor.