Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

ABD Savunma Bakanlığı tarafından 5 Ocak 2021’de SAFE Boats International LLC'nin Ukrayna’ya ait olacak ilk Mk VI devriye botlarının üretimini başlatmak için 19 milyon dolarlık bir sipariş aldığı bildirildi. Çalışmaların Aralık 2022’de bitirilmesi düşünülüyor. Haziran 2020’de ABD, Ukrayna hükümetine 16 Mark VI Devriye Botu ve ilgili ekipman için olası bir Dış Askeri Satışını (FMS) geçen yıl Haziran’da 600 milyon dolarlık tahmini maliyetle onayladı.

MilitaryLeak'in haberine göre, ABD askeri yardımı çerçevesinde Mk VI devriye botlarından ilk altısını Ukrayna’ya sağlanacak ve geri kalan on tanesini de Ukrayna kendi bütçesinden ödeyecek. Ukrayna ayrıca 32 MSI Seahawk A2 top sistemiyle birlikte botlar için de talepte bulundu: 20 Elektro-Optik-Kızılötesi Radar sistemi (16 kurulu ve 4 yedek), 16 Uzun Menzilli Akustik Cihaz beş km’lik hoparlör sistemleri, 16 Dost veya Düşman Kimliklendirme sistemleri ve 40 Mk44 topu (32 kurulu ve sekiz yedek).

Mark VI, 2015’ten beri SAFE Boats International’ın tasarladığı ve inşa ettiği bir devriye botu sınıfıdır. Ancak ana amaçları kıyı ve nehir gözetimi olan Mark VI, özel kuvvetler veya tıbbi tesislere binmek için yeniden yapılandırılabilir. SAFE Boats International’ın Washington Tacoma’da inşa ettiği 85 ft allüminyum yapılı Mk VI tasarımı, ABD Deniz Kuvvetleri Seferi Savaş Komutanlığı ile hizmet verip sığ kıyı bölgelerde, korunaklı limanların ve koyların ötesinde ve daha az korunaklı açık suya doğru giden deniz alanlarında devriye gezmek için kullanılıyor.

Mk VI Devriye Botu tasarımında bir pilothouse, üstü kapalı bir köprü, bir kıç bot rampası (iki Combat Rubber Raiding Craft için alan), yeniden yapılandırılabilir bir ana güverte kabini ve güverte altı konaklama bulunuyor. Gemide 18 mürettebat ve yolcuya kadar şok azaltıcı koltuklar bulunur. Bunun yanı sıra köprüde iki ek koltuk vardır. Hamilton HM651 su jetlerini ZF3060 deniz dişlilerinden geçiren ikiz MTU 16V2000 M94 dizel motorlardan güç alan Mk VI, tam yükte 35 kt'yi aşan hızlara ulaşabilir ve yakıt ikmali olmadan en az 600 n mil menzile ulaşabilir.