İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı

Kırım Derneğinin düzenlediği “Kırım: İşgalde Dokuz Yıl” adlı konferansa katılarak Defence Turk’ün sorularını yanıtlayan Ukrayna Büyükelçisi Vasly Bodnar; TB2'lerin sahadaki rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vasly Bodnar, TB-2’lerin uçmadığı konusunda ortaya atılan iddialara yönelik TB2’lerin savaşta aktif olarak kullanıldığını söyledi.

Bayraktar TB2 sevkiyatları Ukrayna'da oyun değiştirdi

Ukrayna’nın Türkiye’den tedarik etmek istediği sistemler ile ilgili sorun yaşayıp yaşamadığı sorusuna Büyükelçi Bodnar “Türk yetkililer ile yakın ilişkiler sürdürüyoruz. Sorunları çok çabuk şekilde çözüyoruz" dedi. 

Leopard 2A4 konsorsiyumunda Türk bayrağı detayı

Vasly Bodnar, Ukrayna’ya verilecek Leopard tankları için oluşturulan konsorsiyumda Türk bayrağının yer alması hakkında “Geçtiğimiz gün cumhurbaşkanları düzeyinde görüşmeler gerçekleşti. Biz Türkiye’nin de bu konsorsiyumda olmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Ukrayna’ya göndermek üzere envanterinde Leopard 2A4 ana muharebe tankı bulunan ülkelerle çevrimiçi görüşme gerçekleştirmişti. Mariusz Błaszczak daha sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İspanya, Norveç, İsveç, Finlandiya, Polonya ve Kanada'nın ardından Türkiye bayrağının varlığı dikkat çekmişti.

Resim

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, çevrimiçi toplantıdan sonra, kendi inisiyatifinde Ukrayna için modern zırhlı silah bağışçılarından oluşan bir koalisyon oluşturmak için Leopard 2A4 tanklarına sahip ülkeler arasında bir görüşme gerçekleştirdiğini açıklamıştı. 

Almanya, Leopard 2A4 tankının bulunduğu ülkelere Ukrayna’ya gönderebileceklerine dair açıklamasından sonra bazı Avrupa ülkeleri Ukrayna’ya Leopard 2A4 tankı göndermeye karar verdiklerini belirtmişti. Bu kapsamda Almanya 14 adet Leopard 2A6, Norveç 36 adet Leopard 2A4, Polonya 14 adet Leopard 2A4, Portekiz 4 adet Leopard 2A6, Kanada 4 adet Leopard 2A4 ve İspanya da 4 adet Leopard 2A4 tankını Ukrayna’ya göndereceklerini belirtmişti.