Rusya-Ukrayna savaşı 24 Şubat sabahından beri tüm hızıyla devam ederken Ukrayna’nın NATO’ya girme talebi halen bekletiliyor.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Hava sahası üstünlüğü savaşın ilk günlerinden beri Rusya’nın elinde olmasına rağmen Rus tarafı aylar boyunca özellikle havada ağır kayıplar yaşadı.

Bütün bunlara rağmen saldırılarına devam eden Rusya son günlerde baskısını son derece artırmış durumda.

Rusya’nın yoğun baskısına karşı ayakta kalmaya çalışan Ukrayna tarafı ise tüm dünyadan gelecek askeri finansal yardımları bekliyor.

Uzun zamandır NATO üyesi olmak için müzakereler yürüten Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, NATO’nun tutumunu hakkında açıklamalarda bulundu.

Kuleba, Ukraynalı bir haber sitesine yaptığı açıklamada, şu anda NATO’nun ülkesinin üyeliğine ilişkin politikasını değiştirmesi için herhangi bir ön koşul görmediğini belirtti.

Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda olmaya devam edeceğini kaydeden Kuleba, “Ama kısa vadede NATO’nun Avrupa Birliği gibi tutumunu değiştirme ve Ukrayna’nın ittifaka girmesini sağlamak için somut şeyler yapmaya başlama potansiyelini görmüyorum.” diye konuştu.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Kuleba, NATO tarafından Ukrayna konusunda gayriresmi karar alındığına işaret ederek “Rusya’nın NATO ile savaş halinde olduğu argümanını kullanmaması için ittifak bir birlik olarak ikincil roller oynayacak. Şimdi yardım paketlerini yeniden biçimlendirdiler, orada bir şeyler olacak ama stratejik olarak NATO’nun Ukrayna’yı desteklemekte ön planda olmayacağına karar verildi.” ifadelerini kullandı.

Kuleba, NATO üyesi olarak ABD’den gelen yardım ile NATO’dan gelen yardım arasında çok güçlü bir ayrım yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.