ABD, Ukrayna'ya yönelik yardım faaliyetlerine son hız devam ediyor!

Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir

Ukrayna’nın Hollanda, Danimarka, Norveç ve gelecek günlerde muhtemelen Belçika'nın da aralarına dahil olacağı birçok Avrupa ülkesinden edineceği F-16'ların teknik açıdan savaşa hazır durumda teslim edilmesi planlanıyor. 

Savaş uçaklarının teslimi, bakım-onarım faaliyetleri ve modernizasyon çalışmaları ise ABD tarafından organize ediliyor.

ukr f-16 1

Bu kapsamda tedarik ve onarım ağını yapılandırmaya çalışan ABD, uçakların onarım merkezi olarak Polonya’yı seçti. Oluşturulacak filo için gerekli yedek parçalar ve teknik danışmanlık, Polonya’ya sağlanacak. 

William A. LaPlante, Polonya’ya olan yüksek güvenlerini belirtirken, “Uçakların bakım ve servislerinin çok hassas bir şekilde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde uçaklar iki ay içinde kullanılamaz hale gelir. Biz bu konuda müttefikimiz Polonya’ya güveniyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca uçakların bakımlarının yapılacağı üs olarak, ABD ve Polonya arasında F-16'ların bakım-onarım ve modernizasyon merkezi olarak belirlenen ve bu kapsamda gelecek yıllarda parça üretim faaliyetlerini de gerçekleştirecek, Bydgoszcz şehrinde bulunan 2 No'lu Askeri Havacılık Fabrikası tercih edildi. 

ukrain f-16 1

Yapılacak onarım faaliyetlerinin takvimi aksatması durumunda ise, Polonya dışındaki alternatif ülkeler de üslerini Ukrayna F-16'ları için açacaklar. Bu ülkeler için akla gelenler ise Yunanistan ve Belçika olarak gözüküyor. 

Uçakların Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaşta görev almasından yaklaşık iki hafta sonra kapsamlı bakıma girmek için Polonya’da olması bekleniyor.