STM A.Ş. ana yükleniciliğinde Ukrayna Donanması için inşa edilen MİLGEM Korveti Herman İvan Mazepa (F-211); Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neizhpapa ve diğer Ukraynalı temsilcilerin katıldığı törenle denizle buluştu.

RMK Marine Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirilen MİLGEM Korveti için düzenlenen törende Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Gemiye ait makette mevcut Ada sınıfı korvetlerden farklı olarak arkada yakın hava savunma için ASELSAN GÖKDENİZ YHSS’ye ek olarak daha önceden kızağa koyma törenindeki görsellerle örtüşen konumda MICA VL hava savunma füzesi lançerleri yer alıyor.

Ukrayna'ya MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ihracatı

MMU KAAN ilk uçuş için son montajda MMU KAAN ilk uçuş için son montajda

2020 yılının Aralık ayında Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan anlaşma ile MİLGEM korvetlerinin ortak olarak üretilmesi planlanmaktaydı. Bu bağlamda 14 Aralık 2020 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in başkanlık ettiği heyet Ukrayna’da bir dizi ziyaret gerçekleştirmiş ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 4 adet Ada Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin tedarikine ilişkin sözleşmelere imza atmıştı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti.

Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalanmıştı.

Siparişi verilen ilk korvet, STM ana yükleniciliğinde RMK Marine tarafından Türkiye’de inşa ediliyor. Geminin donatımının ise Ukrayna’daki Ocean Tersanesi’nde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ukrayna’nın opsiyon siparişlerini kesin siparişe dönüştürmesi durumunda ise yeni gemiler, tamamen Ukrayna’da üretilecek.

Ancak Ukrayna’daki savaş dolayısıyla MİLGEM Korvetinin donatım faaliyetlerinin, vakti geldiğinde Ukrayna’da yapılıp yapılamayacağı ise merak konusu. Planlanana göre 2022 yılı içerisinde Ukrayna MİLGEM Korveti, yedeklenerek donatım faaliyetleri için Ukrayna’ya teslim edilecek, 2023 yılı içerisinde ise deniz testlerine başlayacaktı. 50:50 formülüyle üretilecek gemiler için Ukrayna tarafına teknoloji transferi de yapılacaktı.

STM ana yükleniciliğinde Ukrayna için üretilecek ADA Sınıfı Korvet’te, gemisavar füzesi olarak Ukrayna üretimi NEPTÜN Füzesi seçilmişti. Ancak Ukrayna savunma sektörü, savaş esnasında büyük hasar aldı. Halihazırda, NATO standardında Roketsan üretimi ATMACA ve Boeing üretimi Harpoon Gemisavar Füzeleri değerlendiriliyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna’ya ait ADA Sınıfı MİLGEM korvetlerinin silahlanması şu şekilde olacak:

  • 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu
  • VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • 35mm Oerlikon Millenium CIWS
  • ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi
  • 8xRGM-84 Harpoon Gemisavar Füzesi
  • Tamamlanması durumunda NEPTÜN gemisavar füzesi
  • 324mm MU90 Impact Torpido
  • ASELSAN (Thales) SMART-S Mk2 3 Boyutlu Arama Radarı
  • Vision Master FT Radar
  • İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere (4×2) toplamda 8 adet VLS