24 Şubat sabahı başlayan Ukrayna-Rusya savaşı, birçok cephede tüm hızıyla devam ederken tarafların yapmış olduğu müzakerelerden bir sonuç çıkmıyor.

Muharebe sahasında sivil kayıpların da artmaya başlamış olması ve Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımları her geçen gün daha da ağırlaştırması Rusya’nın saldırganlığını tetiklemeye devam ediyor.

Rusya’nın özellikle Ukrayna’ya askeri altyapı tesislerini ve savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren fabrikalarını vurması, Ukrayna’nın kaynak sorunları yaşamasına neden oluyor.

Birçok Batılı ülke Ukrayna’ya tanksavar mühimmat gönderirken, Türk SİHA’larının muharebe sahasındaki başarısı dünya gündeminden düşmüyor.

Ukraynalı gazeteciden Bayraktar TB2 kampanyası

Ukrayna için yeni bir Bayraktar TB2 kampanyası başlatıldı.

Ukraynalı TV sunucusu Serhiy Prytula, Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne bağışlamak üzere 3 adet Bayraktar TB2 SİHA için 15 milyon dolar toplamayı hedefliyor.

Bayraktar TB2’lerin Ukrayna macerası

Savaşın gerçeklerini ve yıkımını tekrardan gözler önüne seren Ukrayna-Rusya savaşında birçok ülkenin askeri teknolojisi muharebe sahasında etkin bir biçimde kullanılıyor.

TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde

Almanya, İngiltere ve ABD’nin Ukrayna’ya yapmış olduğu tanksavar mühimmat yardımları muharebe sahasında önemli bir güç çarpanı oluştururken Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ların kullanımı sahada operatif seviyede etkili oluyor.

Taktik sınıfta bulunan bir İHA’nın ilk kez Türkiye’de silahlandırılması ve Bayraktar TB2’nin birçok farklı coğrafyada başarılar kazanması Bayraktar TB2’ye kendi sınıfında dünyanın en başarılı İHA’sı olma özelliğini kazandırıyor.

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre 19 farklı ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’lerin bu sene içerisinde en çok teslim edildiği ülke Ukrayna oldu.

Savaş başlamadan önceki süreçte 20’den fazla Bayraktar TB2 siparişi verdiği bilinen Ukrayna’nın 27 Ocak’ta 16 adetlik Bayraktar TB2 siparişi daha verdiği Reuters tarafından iddia edildi.

6 adetlik bu partinin Mart başında Ukrayna’ya teslim edildiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 2 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada, “Yeni Bayraktar TB2’ler, Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti. Ayrıca sahada daha çok Javelin ve Stinger olacak.” ifadelerine yer verilmişti

Ukrayna’nın Baykar Savunma’ya yönelik 48 adetten fazla TB2 SİHA siparişi bulunuyordu ve uzun süredir de teslimat gerçekleştirilmiyordu.

Litvanya’da Bayraktar TB2 kampanyası yapmıştı

Ukrayna’da Bayraktar TB2 SİHA’ların yaşadığı başarı üzerine Litvanyalılar Ukrayna ordusuna Bayraktar TB2 hediye etmek için yardım kampanyası başlatmıştı.

Litvanya'nın geçtiğimiz aylarda Bayraktar TB2 almak için başlattığı yardım kampanyası neticesinde elde edilen miktar BAYKAR'ın talebi üzerine Ukrayna'ya insani yardım olarak gönderilecek. BAYKAR ise Litvanya'ya bunun karşılığında bir adet Bayraktar TB2 bağışlayacak.