İran’ın Rusya Federasyonu’na balistik füzeler ve taktik insansız hava araçları vermesi Ukrayna tarafının tepkisine neden oldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, İran'ı Rusya Federasyonu'na silah tedarikini durdurmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada;

“Tahran'ı Rusya'ya herhangi bir silah tedarik etmeyi derhal durdurmaya çağırıyoruz. Aksi takdirde, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı işlediği suçlarla ilgili uluslararası yasal işlemler çerçevesinde en katı sorumluluğu İran ve yönetimi üstlenecektir.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba; AB ülkelerindeki mevkidaşlarına, Rusya’ya yardım ettiği için İran’a yaptırım uygulanmalı mesajını verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba yaptığı açıklamada;

“İran’ın Rusya’ya Ukrayna’da kullanılmak üzere uzun menzilli balistik füzeler verdiğine dair endişe uyandırıcı haberler geliyor. Bu haberlerle birlikte İran’a yönelik uygulanacak sert yaptırımların önemi de artıyor.” ifadeleri kullanıldı.

İran’dan Rusya’ya balistik füze ve İHA desteği

Rusya’nın, İran’dan kısa menzilli balistik füze ve ek İnsansız Hava Aracı sistemleri tedarik edeceği iddia ediliyor.

Washington Post’un, ABD ve müttefik güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberine göre Rusya’nın Ukrayna Savaşı’nda kullanmak için İran’dan ‘gizlice’ saldırı uçağı ve karadan karaya füze tedarik ettiğini belirtti.

ABD’li bir yetkiliye göre, İran, Moskova’ya iki tür İran karadan karaya füze de dahil olmak üzere ek silah sevkiyatı tamamlamak 18 Eylül’de Rusya’ya yetkililer gönderdi. Yetkili, görüşmeler sonucunda İran yapımı kısa menzilli balistik füzesi olan Fateh-110 ve Zolfaghar füzelerinin ilk sevkiyatını hazırladığını iddia etti.

Ukrayna’da İran menşeili Mohajer-6 SİHA düşürüldü

Ukrayna Hava Kuvvetleri 24 Eylül 2022’de Rusya tarafından kullanılan İran menşeili Mohajer-6 S/İHA’nın düşürüldüğünü açıklamıştı. Konuyla ilgili mil.in.ua’da yer alan habere göre Mohajer-6’nın hava savunma füzesi (Enkazdaki sağlamlık oranına bakıldığında MANPADS olması muhtemeldir) ile düşürüldüğü tahmin ediliyordu.

İran tarafından geliştirilen Mohajer-6; İstihbarat-Gözlem-Keşif (İGK) ve 4 adede kadar taşıyabildiği minyatür mühimmatlarla saldırı görevlerini icra edebilmektedir. 12 saat havada kalış süresi, 600 kg azami kalkış ağırrlığı ve 200 km/sa azami hıza sahip Mohajer-6 2017’de ilk uçuşunu yaptı. Rusya, Mohajer-6 ile benzer görev profiline sahip silahlandırılmış Forpost-R’yi de Ukrayna’da kullanmıştı.

Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma

İlk günden bu yana Rusya-Ukrayna savaşı

24 Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşının boyutu değişmeye başladı.

Savaşın başladığı günden itibaren Batılı ülkelerin yoğun desteğini alan Ukrayna, Rusya’ya karşı başarılı bir direniş sergilemişti.

Başta ABD olmak üzere birçok NATO ülkesi Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteğinde bulundu.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra Batılı ülkeler Ukrayna’yı doktinel olarak da destekledi ve Ukrayna direnişinin sürdürülebilir olmasını sağladı.

Ukrayna ordusu birçok bölgede Rus birliklerine karşı önemli başarılar kazanırken bu durum Rusya’nın saldırgan tutumunun artmasını da beraberinde getirdi.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunu ilhak etmesi

Rusya sahadaki saldırgan tutumunu siyasi zemine de taşıyarak Ukrayna’nın doğusunda bulunan bölgeleri ilhak ettiğini ve kendi topraklarına kattığını açıkladı.

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak ettiğini duyuran Rusya’ya Ukrayna’nın tepkisi de sert oldu.

Rusya’nın bu hukuksuz eylemini kesinlikle tanımadıklarını söyleyen Ukrayna tarafı, bu bölgeleri geri almak için operasyonlara başladı.

Ukrayna’nın ilhak cevabı

Donetsk bölgesinde bulunan Liman şehrini ele geçiren Ukrayna tarafı farklı bölgelerde de operasyonlarına devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da bulunan Kerç Köprüsü’ne saldırı düzenleyen Ukrayna tarafı; stratejik öneme sahip bu köprüye ciddi bir hasar verdi.

Ukrayna’nın bu hareketi üzerine Rusya tarafı da büyük çaplı saldırılarını tekrar başlattı.

Başkent Kiev, Zaporijya ve Dnipro şehir merkezlerine eş zamanlı saldırılar düzenleyen Rusya, savaşın çapını tekrar genişletmiş oldu.

Bu saldırılarda birçok sivil hayatını kaybetti ve yine birçok sivil yaralandı.