Ukrayna'ya verilecek Abrams tanklarının yanlış taktiklerle kullanılması, Kiev'e pahalıya mal olabilir.

Ukrayna askeri istihbarat servisi başkanı Kyrylo Budanov, yakında Kiev'e teslim edilecek M1A1 Abrams tanklarının muharebe sahasında ön cephede kullanılması durumunda çok fazla dayanamayacağını söyledi.

İstihbarat başkanı Budanov, önümüzdeki günlerde ABD'den teslim alınacak M1A1 Abrams tanklarının, özel olarak belirlenmiş operasyonlarda kullanılmak üzere ayrılmadığı sürece savaşta sınırlı uzun ömürlü olabileceği konusunda ciddi uyarıda bulundu.

Kyrylo Budanov, ABD üretimi tankların ön cephede veya karşılıklı savaş senaryosunun bir parçası olarak muharebe alanında uzun süre dayanamayabileceklerini ileri sürerek konuşlandırılmamasını tavsiye ediyor. İstihbarat başkanı, bu tankların kullanımının "çok hassas, iyi planlanmış" krtik operasyonlara saklanılmasını vurguluyor.

Budanov ayrıca Abrams tanklarının kullanışlılığının kısıtlanabileceğinin altını çizerek, düşmanın yaygın topçu ve mayın kullanımının, neredeyse tüm ana cephelerde zırhlı ekipman kullanma potansiyelini minimuma indirdiğini söyledi.

ATACMSMay2006_(cropped)

"Az sayıda ATACMS füzesi durumu değiştirmeyecek"

Ukrayna askeri istihbarat servisi başkanı Kyrylo Budanov, kısa bir süre önce açıklanan, Kiev'e ATACMS füzesi verileceği kararı hakkında ise çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Kyrylo Budanov, az sayıda ATACMS füzesinin "durumu değiştirmeyeceğini", zira Kiev'in bu türden binlerce olmasa da "en az yüzlerce" silaha ihtiyacı olduğunu ifade etti.