Rusya, Ukrayna topraklarında askeri araç ve teçhizatlarını kaybetmeye devam ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Rus askeri güçlerden en güçlü elektronik harp sistemlerinden olan Krasukha-4'e ait olan komuta kontrol merkezininin Kiev yakınlarında terk edildiği görüldü. Sistemin bugüne kadar Ukrayna ordusu tarafından Rus askerlerinden ele geçirilen en önemli askeri ürün olduğu belirtilirken, ABD başta olmak üzere bir çok Batı ülkesinin Ukrayna'dan bu sistemi almak için çaba sarfedeceği vurgulandı.

ASELPOD sistemi Irak’ta görüntülendi ASELPOD sistemi Irak’ta görüntülendi

Krasukha-4 Elektronik Harp Sistemi

Tam ismi 1RL257 Krasukha-4 olan sistem, 1L269 Krasukha-4’nin geliştirilmiş versiyonu. Concern Radio-Electronic Technologies (KRET) tarafında üretilen ve KAMAZ 6350 8×8 Taktik Tekerlekli Araç üzerine şekillenen Krasukha-4, elektronik harp  aracı ve komuta kontrol aracından meydana geliyor.

Krasukha-4, alçak dünya yörüngesindeki casus uyduları, yer radarları, GPS, haberleşme ağları, Havadan İhbar Kontrol Uçakları(AWACS) ve seyir füzeleri radar altimetrelerini karıştırmak üzere geliştirildi.

Çeşitli kaynaklarda 300km menzili olduğu belirtilen Krasukha-4, 8kHz – 18GHz bant aralığında çalışıyor.  360 derece yan ve 1-60 derece yükseliş açı değerlerine sahip sistem, 20 dakikada kurulup yine 20 dakika da intikale hazır hale getirilebiliyor.