Ukrayna'da yaşanan savaşın ardından ortaya çıkan bazı problemler Ukrayna ve Ukrayna'ya desteğini sunan bazı Avrupa ülkelerinin dayanışmasını artırdı.

Ukrayna; kendisine desteğini sunan Polonya, Estonya, Litvanya ve Letonya ile iş birliğine gitti.

Beş Avrupa ülkesinin İçişleri Bakanları savaşın ortaya çıkardığı bazı yıkıcı sonuçlarını gidermeye yönelik ortak iş birliği bildirisi imzaladı.

Hostomel Havalimanı'nda yapılan anlaşma; savaş suçlarının soruşturulması, mayın temizleme, yurt dışındaki Ukrayna göçmenlerinin korunması ve yaralı askerlerin tedavisi gibi konuları kapsıyor.

Resim

Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastırskiy, Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Estonya İçişleri Bakanı Kristian Jaan, Litvanya İçişleri Bakanı Agne Bilotaite ve Letonya İçişleri Bakanı Marija Golubeva'nın katıldığı anlaşma töreninde Bakanlardan da çeşitli açıklamalar geldi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastırskiy yaptığı açıklamada ortak iş birliği bildirisinin; Rus askerlerinin işlediği savaş suçlarının soruşturulması, mayın temizleme, yurt dışındaki Ukrayna göçmenlerinin korunması, yaralı askerlerin tedavisi gibi konuları içerdiğini dile getirdi.

Denys Monastyrsky - Wikipedia

Polonya İçişleri Bakanı Kaminski de Ukrayna halkını desteklediklerini "Rus saldırılarının başlamasından itibaren Ukrayna'nın yanındayız ve Kiev'in zafer kazanana kadar yanında olacağız."  sözleriyle ifade etti.

Mariusz Kamiński - Wikipedia

Letonya İçişleri Bakanı Golubeva yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki kentlerini yok etmeye çalıştığın, girdiği yerlerde yıkımlar bıraktığını, sivilleri öldürdüğünü ve altyapıyı yok ettiğini dile getirdi.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Marija Golubeva - Wikipedia

Letonya'nın Ukrayna'nın demokrasi ve özgürlüğü için mücadele ettiğine dikkat çeken Golubeva, Ukrayna halkına destek sağlamaya devam edeceklerinin mesajını verdi.