Ukrayna, Batı'nın verdiği seyir füzelerini Rusya'ya karşı aktif bir şekilde kullanıyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, 13 Eylül 2023 tarihinde gece saatlerinde Rus Donanması'nın Kırım'da bulunan Karadeniz Fİlosunu, İngiltere'nin verdiği Storm Shadow/SCALP seyir füzeleri ile vurdu.

photo_2023-09-13_10-08-03

Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Su-24 savaş uçaklarından fırlatılan 10 adet Storm Shadow seyir füzesi, Kırım/Sivastopol'daki Rus Karadeniz Filosunu hedef aldı. Gerçekleştirilen saldırı, Rusya'nın Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana Rus Donanmasına gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kayıtlara geçti.

scalp-9.001-640x360

Ukrayna ordusu, Storm Shadow füzelerine ek olarak, 3 adet kamikaze insansız deniz aracı ile de saldırı gerçekleştirdi ancak, İDA'lar Rus ordusu tarafından etkisiz hale getirildi.

Rus Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, gerçekleştirilen saldırı sonucu, limanda onarım amacıyla bulunan Project 775 (NATO Rapor Adı: Ropucha) Sınıfı Çıkarma Gemisi ve 1 adet Kilo sınıfı denizaltının ağır hasar aldığı ancak onarımı mümkün olduğu ve yeniden hizmete gireceği belirtildi.

БДК_Георгий_Победоносец

Ancak Ukraynalı ve Batılı kaynaklar, Storm Shadow ile vurulan gemilerin hasarının giderilmesinin mümkün olmadığını vurguluyor. Aynı kaynaklar ayrıca, Rus Donanmasına ait Admiral Grigorovich sınıfı Admiral Makarov fırkateyninin de Ukrayna'nın füze saldırısının ardından Sivastopol'daki Sergo Ordzhonikidze gemi onarım tesisinde hasar gördüğünü iddia ediyor.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Ukrayna, Rus Karadeniz Filosu’nda bulunan gemilere periyodik olarak kamikaze insansız deniz araçları ve füzeler ile saldırı düzenliyor. Ağustos 2023’te Project 775 Sınıfı Tank Çıkarma Gemisi Olenegorski Gornjak, Ukrayna tarafından bir insansız deniz aracıyla hedef alındı.  Project 11770 Serna Sınıfı bir çıkarma gemisi de Bayraktar TB2 SİHA’dan atılan MAM-L mühimmatıyla imha edilmişti.

Storm Shadow/SCALP Seyir Füzesi

Storm Shadow, İngiltere ve Fransa tarafından ortaklaşa geliştirilen ve havadan fırlatılan, gizli yeteneklere sahip uzun menzilli bir seyir füzesi olarak biliniyor. 155 mili aşan atış menzili ile Ukrayna’nın uzun süredir istediği ABD yapımı füze sistemlerinin veya ATACMS’nin 185 millik menzil kapasitesinin altında olan bir füze olarak dikkat çekiyor.