Ukrayna, kamikaze İHA faaliyetlerine devam ediyor!

İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor

Videoda dikkatleri üzerine çeken bu yeni insansız hava aracı, hakkındaki tartışmaları da beraberinde getirdi. İlk görüntülerde V şeklindeki kuyruğu ile Ukrayna yapımı Shark İHA’ya benzetilen bu yeni İHA, aynı onun gibi kanatlara sahip. Söz konusu İHA’nın Shark üzerinden geliştirilmiş olabileceği gibi aerodinamik yapısına bakıldığında Ukrayna yapımı RAM II ve Polonya yapımı Warmate’den esinlenildiği de düşünülüyor.

ukrainedrone

Yeni İHA’nın ilk kez boy gösterdiği videoda çok sayıda Rus zırhlı aracının, farklı tiplerdeki FPV insansız hava araçları kullanılarak vurulduğu görülüyor. Özel kuvvetler FPV kamikaze İHA’ları esas olarak, özellikle Avdiyivka yakınlarında düşman ekipmanlarını yok etmek için kullandı. Ukrayna İHA operatörleri beş tankı, iki BMP'yi, iki Zırhlı Personel Taşıyıcıyı, çok sayıda askeri aracı, bir keşif aracını ve komuta kontrol aracına veya iletişim aracına benzeyen bir zırhlı aracı vurdu.

dronehunt

Kasım ayı başında Ukrayna haber sitelerine düşen haberlere göre, Ukrayna tasarımı olan ve 1000 km menzile sahip yeni bir kamikaze İHA daha üretime girdi ve Rus hedeflerine karşı kullanıldı. Ukroboronprom’un çok az ayrıntı içeren açıklamalarına göre; bu yeni kamikaze İHA, 75 kg’lık savaş başlığı taşıyor ve Rus elektronik harp kabiliyetine karşı dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Kyivpost’ta paylaşılan fotoğrafa göre bu yeni İHA’nın İran yapımı Shahed-136’ya benzerliği dikkat çekiyor. 

ukrshaeed

Ukrayna ve Rusya arasında tüm hızıyla devam eden savaş insansız hava araçlarının düellosuna ev sahipliği ediyor. Her iki ülke sadece cephede birbirlerinin savaş araçlarına yönelik değil, cephe hattının gerisindeki kritik öneme sahip tesisleri ve altyapıyı hedef alıyor. Önümüzdeki kış aylarında cephe hattının durağanlaşmasının tersine İHA saldırılarının artması bekleniyor.