Zelenskiy: Rusya'nın yeterli gücü yok

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Rusya'nın yeterli hedeflerine ulaşmak için yeterli gücü olmadığını söyledi. Zelenskiy dün yaptığı konuşmada, "Rus işgalciler bizi yenemezler. Öyle bir güçleri yok. Sadece şiddete sarılıyorlar."  ifadelerini kullandı.

Zelenskiy: Rusya ordusu on yılların en büyük kaybını verdi

Ukrayna dEvlet Başkanı Zelenskiy, Rus ordusunun on yılların en büyük kaybını verdiğini öne sürdü. Konuya ilişkin detay veren Zelenskiy, 31 Rus taburunun savaşamaz hale geldiğini söyledi.

Çatışmalardan kaçmaya çalışan 7 sivil öldü

Kiev yakınlarında yaşanan çatışmalardan kaçmaya çalışan 7 sivil, Rus ateşi altında yaşamını yitirdi. İlk etapta Ukrayna, Rusya'yı Perehoma bölgesinden tahliye edilen sivil konvoyuna ateş açmakla suçladı. Ancak daha sonra bu iddia geri çekildi.

Donetsk bölgesindeki Volnovaha kasabası yok edildi

Donetsk Valisi Pavlo Kirilenko, Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Volnovaha kasabasının Rus bombardımanı sonucunda tamamen yok edildiğini söyledi. Rus yanlısı ayrılıkçılar kasabayı ele geçirdi. Yerel bir hastane yıkıldı ve insanlar bodrum katında toplanmaya zorlandı.

NATO: Rusya kimyasal silah kullanabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal sürecinde kimyasal silah kullanabileceğini ve bunun savaş suçu olacağını söyledi. Bir Alman gazetesinde ise Rusya'nın, aynı iddiaları Batı'ya yönelterek kendi kullanımı için ortam hazırlayacağı değerlendirmesi paylaşıldı.

Macron, Putin ve Shcolz telefon görüşmesi yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumartesi günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Putin, derhal ateşkes emri vermeye çağrıldı. Fransız bir yetkili, Putin'in savaşı sona erdirme gibi bir isteğinin olmadığını tespit ettiklerini söyledi. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı: Rus generaller stratejik hedeflerinden emin değil

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus generallerin stratejik hedeflerinden emin olmadıkları ve Ukrayna güçlerinin direnişiyle engellendikleri belirtildi.  Son istihbarat güncellemesinin, Rusların yeniden bir araya gelerek Ukrayna'nın savunma gücünü değerlendirmeye çalıştıklarını gösterdiği öne sürüldü.

Uydu görüntülerine göre 1.500'den fazla sivil öldürüldü

Mariupol'un yeni uydu görüntüleri, Rus kuvvetlerinin 12 gün önce şehri kuşatmasından bu yana yaşanan yaygın hasarı gözler önüne serdi. Buna göre 1.500'den fazla sivil öldürüldü. Ayrıca insani yardım gruplarına göre kalan sivillerin günlerdir suya ve ilaca erişimlerinin olmadığını açıkladı.

Sınırı geçen mülteci oranı azaldı

Ukrayna sınırını geçen mülteci oranında yavaşlama görüldü. Bugün yaklaşık 13 bin mülteci, oluşturulan insani koridorlardan tahliye edildi.

Şimdiye kadar 79 çocuk öldü

Ukraynalı yetkililerin bildirdiğine göre savaşta en az 79 çocuk yaşamını yitirdi. 

İngiltere, Ukraynalılara evlerini açanlara 350 avro ödeme yapacak

İngiltere hükümeti, Rus işgalinden kaçan Ukraynalılara ev sahipliği yapan İngilizlere, "konaklama için nakit" programı kapsamında 350 avro ödeme yapacak. 

Dünya çapında protestolarda artış gözlemlendi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali Berlin, Varşova, Londra, New York ve Los Angeles dahil olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde sokaklara dökülen insanlar tarafından protesto ediliyor. 

ABD'den Ukrayna'ya 200 milyon dolarlık yardım

Beyaz Saray, ABD başkanı Joe Biden'ın Ukrayna için 200 milyon dolarlık silah ve diğer yardımlara izin verdiğini söyledi.