Ukrayna Haber Ajansı, Ukrayna Gizli Servisi’nin konuyla ilgili açıklamasını yayınladı.  Açıklamada, “Ukraynalı uzmanlar Rusya Federasyonu’nun, Ukrayna devlet kurumlarına saldırı gerçekleştirmesine izin vermedi.” ifadeleri yer aldı. Saldırının kritik altyapı tesislerinin çalışmasını engellemek için kötü amaçlı gizli dosya içerdiği duyuruldu.

Saldırıda Rusya’nın, Ukraynalı bir hackerla anlaşma yaptığı kaydedildi. Hackerın Zaporizhia şehrinde yaşadığı ve bir Rus vatandaşından teklif aldığı belirtildi. Ukraynalı hackerın para karşılığında yıkıcı faaliyetlerde bulunmayı kabul ettiği aktarıldı. Hackerın kötü amaçlı yazılımla saldırılar gerçekleştirmeyi üstlendiği kaydedildi.

Plana göre hacker Ukraynalı yetkililere casus yazılım içeren gizli bir dosya gönderecekti. Bu yazılımla kritik ve gizli bilgilere erişilmek istendi. Ukrayna’nın saldırıyı engellemesinden sonra da soruşturma başladı. Soruşturmada Rusya Federasyonu’ndan kişilerle yazışmalar ortaya çıkarıldı.

İran bağlantılı hacker grubundan İsrail'e iki ayrı siber saldırı İran bağlantılı hacker grubundan İsrail'e iki ayrı siber saldırı

Saldırı için anlaşma yapan Ukrayna vatandaşı, vatana ihanet şüphesiyle yargılanacak.