Ukrayna, Sovyet döneminden kalma Tu-143 keşif uçağıyla Rusya'nın stratejik noktasına saldırıda bulundu.

TOLGAOZBEK.com'da yer alan habere göre Kiev’e yaklaşık 1200 km mesafedeki Engels Stratejik Bombardıman Uçak Üssü, Ukrayna güçleri tarafından vuruldu. Saldırıda açık park halindeki Tupolev Tu-160 ve Tu-95MS tipi uçaklar zarar gördü.

Rus Savunma Bakanlığı tarafından saldırıya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada 2 adet Tu-95MS tipi bombardıman uçağın hafif zarar gördüğü ve üste bulunan bakım ekibinden 3 personel hayatını kaybetti. Dört personel de yaralandı.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Açıklamanın devamında Ukrayna'nın Sovyetler Birliği döneminden kalan eski nesil İHA sistemleri ile saldırdığına yer verildi.

Ukrayna envanterinde yer alan ve Sovyet döneminden kalma Tu-143 olarak adlandırılan keşif amaçlı tasarlanmış jet motorlu sistemlerin son dönemde seyir füzesi gibi saldırı amaçlı kullanıldığı konuşuluyor.

Kameralara yansıyan görüntülerde jet motoru sesi duyulması, saldırının Tu-143’lerle gerçekleştirildiği yönünde tahminleri doğruluyor 

1970’li yıllarda tasarlanan Tu-143, Sovyetler Birliği tarafından Afganistan’da, Suriye tarafından da İsrail’e karşı yapılan operasyonlarda keşif amaçlı kullanılmıştı. Daha sonra sistem yapılan bir takım değişikliklerle seyir füzesi haline getirilerek yaklaşık 200 kilometrelik menzili de uzatılmıştı.