Mariupol'de insanî koridorların açılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol'den Moskova saatiyle 10.00'da insani koridor açılabileceğini açıkladı. Fakat sunduğu şartlar arasında Ukrayna askerlerinin ve "yabancı paralı askerlerin" şehirden çıkması bulunuyor.

Rusya'nın Mariupol'ü teslim etmesi anlamına gelen bu çağrıya Ukrayna'dan ret yanıtı geldi. Ukrayna, stratejik önemdeki bu liman kentini teslim etmeyeceğini açıkladı.

Rus General Mikhail Mizintsev'in Mariupol'de insanî felaketin yaşandığını ve tekliflerinin kabul edilmesi halinde sivillerin ülkenin batısı ve doğusuna doğru şehirden çıkabileceğini söylemesine karşılık Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk, Rusya'nın teslim olma çağrısını kabul etmeyeceklerini ve Mariupol'ü savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Savaşın başlangıcından bu yana Rusya'nın kuşattığı Mariupol doğalgaz, su ve elektrik konusunda büyük sıkıntı yaşamaya devam ederken yapılan saldırılardan dolayı da çok sayıdaki yaşam alanı kullanılamaz hale getirildi. 2.500 kişinin hayatını kaybettiği saldırılardan sonra çok sayıda kişi tiyatro binası ve sanat okuluna sığındı fakat bu binalar da hedef alındı.