24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna: Rus ordusu yaklaşık 19 bin askerini kaybetti

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı devam eden savaşta Rus ordusunun 24 Şubat-8 Nisan dönemindeki kayıplarıyla ilgili bilgileri açıkladı.

Buna göre, Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan yaklaşık 19 bin asker öldürüldü, Ruslara ait 150 uçak, 135 helikopter, 700 tank, 1891 zırhlı araç, 333 top, 108 roketatar sistemi ve 55 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri, 1361 araç, 7 gemi ve hafif sürat teknesi, 76 yakıt aracı ve 112 insansız hava aracını da kaybetti.​​​

Rusya: Ukrayna'nın 42 askerî altyapı tesisi yok edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, dün gün boyu Ukrayna'nın 42 askerî altyapı tesisinin imha edildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konaşenkov açıklamasında, Rusya'nın Ukrayna'daki askerî altyapı tesislerine yönelik saldırılara devam ettiğini ve dün Jitomir'de bir tren istasyonunda askerî teçhizatların yüksek hassasiyetli füzelerle vurulduğunu kaydetti.

Vurulan teçhizatın Donbas bölgesinde bulunan Ukrayna askerî birliklerine gönderilmesinin planlandığını iddia eden Konaşenkov, Ukrayna'da dün gün boyu düzenlenen uçak saldırılarında 42 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini söyledi.

Konaşenkov ayrıca Ukrayna'nın genel kaybına ilişkin de bilgi verdi. Buna göre Ukrayna'da bugüne kadar 125 uçak, 95 helikopter, 416 İHA, 2 bin 3 tank ve zırhlı araç, 220 ÇNRA, 869 obüs ve havan topu ve 1902 özel askerî araç yok edildi.