Ukrayna üst düzey istihbarat yetkilisi Korgeneral Kyrylo Budanov birçok konuda sorulara cevap verdi!

The Warzone’dan Howard Altman’ın Washington’da gerçekleştirdiği röportaj merak edilen çok sayıda başlığın aydınlanmasını sağladı. Budanov, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı gerçekleştirdiği çok sayıda asimetrik operasyonun mimarı olarak biliniyor. Kendisi verdiği diğer özel röportajlara ek olarak sosyal medyadaki mizah temalı içeriklerde de yer almasıyla birlikte tanınmış bir general durumunda.

Kyrylo Budanov_3

Röportaj içerisinde Budanov’un cevaplandırdığı konular arasında devam eden karşı saldırıya ilişkin değerlendirmesi, Rusya toprakları içerisinde gerçekleştirilen saldırılar ve Rus hava savunmasına yönelik yürütülen sistematik faaliyetler, Prigozhin'in ölümüyle ilgili şüpheler ve Ukrayna'nın neye ihtiyacı olduğuna kadar çok sayıda mevzu yer alıyor.

Washington’da ABD Savunma Bakanlığı ve özel servisleriyle toplantılar gerçekleştiren Korgeneral Budanov, Ukrayna’nın devam eden karşı saldırı operasyonlarına yönelik değerlendirilmesi ve Kırım’ın Ukrayna tarafından bu yıl mı geri alınacağı hususunu cevaplandırdı. Budanov, bu sorunun kara kuvvetleri komutanlığına yöneltilmesinin daha doğru olacağını ancak Kırım bölgesindeki yoğunluğun “Kırım bu yıl içerisinde mi geri alınır?” minvalindeki soruya bir ipucu olduğunu ifade etti. Kırım’daki düşman altyapı sistemlerini hedef aldıklarını belirten Korgeneral, hava sistemlerine yönelik saldırılarının gerek ekipmanların maliyet ve üretim zamanı yüksekliğine gerekse de Rus ordusunun savaş veya kayıplar sebebiyle kendi topraklarındaki hava savunmalarını savaş bölgesine çekmek zorunda kaldıklarına işaret ediyor. Hava savunma birimlerine yapılan saldırıların Rus askeri yönetimini bu gediği kapatma hususunda zorluğa sürüklemesi ise bir diğer nokta olarak değerlendiriliyor.

ABD, dikey iniş kalkış yapabilen yeni İHA’sını test etti  ABD, dikey iniş kalkış yapabilen yeni İHA’sını test etti 

russain air defence system

Ayrıca hava savunma bataryalarındaki füze stoklarının azaltılması, siyasi açıdan dünya silah pazarında Rus prestijinin gölgelenmesi ve Rus hava savunma sistemleri kabiliyetlerinin sorgunlamaya itilmesi bu saldırıların diğer etkileri olarak belirtiliyor. Saldırıların sistematik bir harekatın parçası olduğu ya da sadece Kırım’a yönelik değil olup olmadığı sorulduğunda Budanov gülerek kendilerinin Moskova’ya yönelik saldırıları resmi olarak hiçbir zaman doğrulamadıklarını ancak bahse konu değerlendirmelerin Moskova’ya yapılan saldırılar ile örtüşmesi sebebiyle konu hakkında yorum yapabileceğini belirtiyor.

Ukrayna karşı saldırı

Korgeneral, Moskova’ya yapılan insansız hava aracı saldırılarının engellenememesi sebebiyle artık Rus hava savunma sistemlerinin çok talep görmediğini ve bunun Rus tarafı için ciddi bir acı verici durum olduğuna değiniyor. Aynı zamanda Budanov her ne kadar savaş sebebiyle şu an gerçekleşmese ve konu savaş sonrasına ertelense de Ukrayna dronelarına yönelik çok yüksek oranda bir talebin olduğunu ifade ediyor. Artık savaşın Rus halkı tarafından daha ciddi hissedilmesi ve Rus kamuoyunda hava savunma sistemlerindeki zaafiyet nedeniyle hükumete yönelik yükselen tepkiler ise ayrı bir husus olarak yer alıyor.

Korgeneral, yalnızca hava savunma sistemlerine değil aynı zamanda Chkalovsky Havaalanına yapılan saldırının Rus askeri yapısının en üst düzey güvenlikli alanlardan biri olarak gösterilen noktaları bile korumadaki zayıflığını göstermesi sebebiyle önemli olduğuna işaret ediyor.

Yaklaşan kış ile muharebenin nasıl şekilleneceği sorulduğunda Budanov daha önceki kışta görüldüğü gibi bunun iki taraf için de problem olmayacağını ve aynı zamanda şu anki muharebelerin daha çok yaya birlikler ile gerçekleştirilip ön cephedeki topçu sistemleri ve taşınabilir tanksavar sistemlerinin etkisine bağlı olduğuna değiniyor. Antitank mayınları ve FPV kamikaze dronelar ise muharebe için kritik ekipmanlar olarak değerlendiriliyor. Zira bu tür ekipmanlarla birlikte gelişen yeni dinamikler zırhlı araçların kullanım kapasitesini sınırlandırıyor ve araçların çatışmadan uzak olarak genellikle sadece tahliye işlemlerinde veya askerleri muharebe sahasına hızla nakletme yönünde kullanılmasına zorluyor.

Ukrayna karşı saldırı_2

Korgeneral’in ifadelerinde dikkat çeken bir başka husus her ne kadar savaş piyade operasyonları odağında ilerlese de Rusya ile aralarındaki insan kaynağı farkından kaynaklı olarak bu gidişatı değiştirmek istemeleri. Doğal olarak bu da Ukrayna’yı ek silah sistemlerinin arayışına itiyor gözüküyor. Budanov, örneğin savaş sahasında daha uzun menzilli silah sistemlerine sahip olarak Rus komuta merkezlerini, lojistik yapılarını ve depolarını hedef almak gibi denge değiştirici adımlar atmanın savaşın gidişatını Ukrayna lehine çevireceğini ifade ediyor. Zira Rus tarafı Ukrayna silahlarının menzilinin dışında kalacak şekilde ilgili yapıları konuşlandırmış durumda.

Komutan, Sudan’daki Wagner destekli RSF (Rapid Speed Force) birliklerine yapılan saldırılara müdahil olup olmadıkları sorulduğunda ne onaylayabileceğini ne de inkar edebileceğini, ancak birkaç ay önce verdiği başka bir röportajda dünyanın neresinde olursa olsun Rus askeri “suçlularının” aranıp avlanacağını belirttiğini ve dolayısıyla buna çok şaşırılmaması gerektiğini ifade etti.

Eski Wagner lideri Yevgeny Prigozhin'i kimin öldürdüğü sorulduğunda Budanov onun öldürüldüğü konusunda herhangi bir doğrulamaya sahip olmadığı için aceleci olmayacağını belirtti.

Ostroh Akademisinde “Dünya genelinde özel servisler arasındaki küresel etkileşim, bunların nasıl etkileşime girdiği ve kendi iç politikalarını nasıl etkiledikleri” başlıklı doktora tezine devam eden Budanov’un gelecekteki çalışmaları da merakla bekleniyor.