Batı devletleri her ne kadar Rusya'ya karşı Ukrayna'yı desteklese de Kiev'e verdiği sözlerin birçoğunu yerine getirmedi.

New York Times'ın haberine göre Ukrayna, Rusya ile olan savaşın başlamasından bu yana yüz milyonlarca dolar ödediği birçok silahı teslim alamadı.

Kiev hükümeti, teslim edilmeyen silahlar için savunma firmalarına yüz milyonlarca dolar ödemesine rağmen isteği silahları savaşta kullanamadı. Ayrıca batı ülkeleri tarafından hibe edilen silahların bir kısmının operasyonel görev süresini tamamlaması, bu silahların yedek parça olarak kullanılmasına sebep oldu.

Ukrayna hükümeti belgeleri, Kiev'in Şubat 2022'deki Rus işgalinden bu yana tamamen veya kısmen yerine getirilmeyen sözleşmeler için silah tedarikçilerine geçen yılın sonu itibarıyla 800 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını gösteriyor.

Ukrayna'nın silah alımına karışan iki kişi, kayıp silahların bir kısmının sonunda teslim edildiğini ve diğer durumlarda komisyoncuların parayı iade ettiğini söyledi. Ancak bu kişilerden biri, bu baharın başlarında, silahların hiçbir zaman teslim edilmemesi için devlete ait şirketler de dahil olmak üzere tedarikçilere yüz milyonlarca dolar ödendiğini söyledi.

Silah tedariki konusunda çalışan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Volodymyr Havrylov yakın tarihli bir röportajında, para ödenmesine rağmen alınamayan silahların olduğunu ve hükümetin bu yıl geçmiş alımlarını analiz etmeye başladığını ifade etti.

Batılı müttefiklerin hibe ettiği silahlar hasarlı ya da ömrü tamamlanmış çıktı

Rus işgalinin başlamasından beri batılı müttefikler Ukrayna'ya on milyarlarca dolar değerinde silah gönderdi. Geçen hafta itibariyle, ABD tek başına yaklaşık 40 milyar dolar değerinde askeri yardım taahhüt etti ve Avrupalı ​​müttefikler de on milyarlarca katkıda bulundu. Ayrıca Ukrayna, özel silah pazarına milyarlarca dolar harcadı.

Batılı müttefiklerden yapılan transferlerin çoğu, Rus İHA'larına ve füzelerine karşı son derece etkili olduğu kanıtlanmış ABD üretimi hava savunma sistemleri gibi modern silahları içeriyordu. Ancak diğer durumlarda müttefikler, en iyi ihtimalle kapsamlı bakım gerektiren stoklanmış ekipman sağladılar.

FH70_155mm_towed_howitzers_donated_by_Italy_are_now_deployed_with_Ukraine_army_925_002

Yakın zamanda İtalyan hükümeti tarafından bağışlanan 33 kundağı motorlu obüs teslimatı buna bir örnek teşkil ediyor. Ortaya çıkan görüntülerde, obüslerden birinin motorundan duman çıktığını ve diğerinden motor soğutma sıvısının sızdığı göze çarpmıştı. Konu ile ilgili İtalya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, obüslerin yıllar önce hizmet dışı bırakıldığını ancak Ukrayna'nın yine de Rus saldırganlığına karşı koymak için acil silah sistemlerine ihtiyaç duyulduğu için elden geçirilip faaliyete geçirilmesini uygun gördüklerini belirtilmişti.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Ukrayna hükümet belgeleri, Savunma Bakanlığı'nın ABD merkezli Ultra Defence Corporation adlı bir savunma firmasına 33 adet obüsü tamir etmesi için 19,8 milyon dolar ödediğini gösteriyor. Belgelerden birine göre, Ocak 2023'te bu obüslerden 13'ü Ukrayna'ya sevk edildi, ancak savaş görevleri için uygun olmadığı tespit edildi.

FTq9pnKXEAAdjyn

Ukraynalı yetkililer, velinimetlerini utandırmamak için çoğunlukla arızalı ekipmandan şikayet etmekten kaçındılar. Bakan Yardımcısı Havrylov yaşanan talihsizliklerle ilgili yaptığı açıklamada, bazı obüslerde kalite sorunları olduğunu, ancak bunların bir hibe olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Ancak başka bir üst düzey Ukraynalı yetkili, Kiev hükümetinin yeterince Batı silahına sahip olduğunun söylenmesinden bıktığını, bazıları kötü veya kullanılamaz durumda geldiğinde, parça parça sökülmek üzere savaştan çekildiğini söyledi. 

Bu durum sadece İtalyan obüslerinde sınırlı kalmayıp Ukrayna'ya batılı ülkelerden hibe edilen birçok silahta aynı durum gözlemleniyor.