Cephede yaşanan bu gelişme, savaşın seyrini etkileyebilir!

2023 yılının kış aylarına girdiğimiz şu günlerde, Avdiyivka çatışmaları geçen yıla damgasını vuran Bakhmut’taki kış çatışmalarına benzetiliyor. Ancak Avdiyivka’daki çatışmalarda yaşanan bazı durumlar iki çatışma sahası arasındaki farklılıkları ortaya koyuyor.

Ukraynalı kaynaklar yakın zamanda Avdiyivka yakınlarında Ukrayna ordusunun endişe verici bir mühimmat açığıyla boğuştuğunu, bu yüzden mühimmatları kullanan silahların kullanımının düşüşte olduğunu ve eldeki mühimmatların isabetliliğinin önemli ölçüde azaldığını bildirmeye başlamıştı.

Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor

paladin

ABD tarafından sağlanan M109A6 Paladin kundağı motorlu obüslerde önemli bir rol oynayan ve kod adı "Ivan" olarak bilinen Ukraynalı bir komutan, El Pais gazetesine yaptığı açıklamada savaşa dair bilinen bazı durumların özünde çok farklı olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.

Ukraynalı komutana göre Rus ordusunun hava ve topçu alanındaki hâkim gücü, Donetsk eyaletinde en önemli çatışmaların yaşandığı Avdiyivka’da Ukrayna birliklerinin savunma yeteneklerini zorluyor. Bakhmut'un savunması ve ardından gelen güney ilerlemesiyle karşılaştırıldığında, Ukrayna silahlı kuvvetleri şu anda cephanenin yalnızca onda birine sahip durumda. Bölgede bulunan 47. Tugay’a bağlı Amerikan M109A6 Paladin Obüs bataryalarında görev yapan komutana göre Bakhmut savunması sırasında ve yazın Orekhovo çatışmaları yakınlarında, askerleri günde 100 ila 150 arasında mermi atıyordu. Ancak Avdiivka'da yalnızca 15 tanesini ateşlemeyi başarabiliyorlar.

paladin3

Ukraynalı komutanın gözlemlerine göre, aralıksız topçu atışları nedeniyle obüsler isabetliliğini kaybediyor. Amerikan M109A6 Paladin kundağı motorlu obüs komutanı Ivan, Orekhovo Muharebesini kast ederek "Yaz aylarında M109A6 Paladin obüslerinin doğruluk hatası 7 metreydi, oysa şu anda Avdiivka yakınında 70 metredir" diyor.

Ayrıca Ivan kod adlı Ukraynalı komutan Avdiyivka’da Rusların değişen taktiklerine de dikkat çekiyor ve ekliyor.  ‘’Ruslar daha derin ve daha geniş hendekler kazıyor. Aynı anda gökyüzünde süzülen 300 kadar İHA ile üstünlük kazanıyor. Orlan-10’lar durumu denetlerken, Lancetler saldırılar başlatıyor.’’ Ivan, El Pais gazetesine açıklamalarının devamında Avdiyivka’da savunanların ruh sağlığı ve dayanıklılığı yaz aylarına kıyasla daha da azalıyor diyor. Komutan bu noktada ‘’Dört günlük vardiya sırasında neredeyse dört gün boyunca siperde korunmak, düşman topçusu sizi vurmasın diye umut etmek durumundasınız. Topçu saldırısının ardından bir piyade saldırısını püskürtmek ve hemen arkasından başka bir piyadesini karşılamak zorundasınız.’’ diye cephedeki durumu ifade ediyor.

paladin 2

Mart 2023’te dikkate değer bir gelişme olarak ABD’den gelen M109A6 Paladin kundağa motorlu topçu sistemlerinin ilk partisi Ukrayna’ya ulaştı. 18 adet obüsten oluşan parti Ukrayna karşı saldırısı için diğer önemli ekipmanı kapsayan 3 milyar dolarlık askeri yardım paketinin bir parçasıydı. Pentagon, başlangıçta "155 mm kundağı motorlu obüsler" olarak kategorize edilen ancak daha sonra A6 Paladin çeşidi olarak tanımlanan topçu sistemlerinin sayısının 18 olduğunu doğruladı. Bunlardan ilk ikisinin Ukrayna'ya gönderilmesi dört ay sürdü.

Paladin topçu sistemleri bütünleşmiş dijital navigasyon ve ateş kontrol protokolüne sahip olmalarıyla ünlüdür. Bu protokol, bir ağ üzerinden ateş yönlendirme merkezi aracılığıyla tüm ateş birimlerinde ateşleme görevlerini senkronize eder. Ayrıca, üstün zırh, modernize edilmiş motor, süspansiyon ve mühimmat depolama kapasitesi gibi özelliklere sahiptirler. Mühimmat depolama kapasitesi, 36'dan 39 mermiye genişletilmiştir.

paladin4

Ukrayna’nın topçu sorunu artık saklanamaz bir gerçek olarak iddia ediliyor. Kundağı motorlu bir obüsün 70 metrelik doğruluk hatası varsa bu sorun bir şekilde çözülebilir. Yeni toplarla değiştirmek veya mevcut olanı yerinde onarmak mümkündür. Ancak Ukrayna'nın asıl sorunu mühimmat eksikliği gibi gözüküyor. Avrupa Birliği’nin en az 1 milyon topçu mühimmatını zamanında teslim edemeyeceğini göz önünde bulundurursak Avdiyivka ekseninde yaşanan bu gelişmeler Bakhmut’un aksine savaşın seyrini doğrudan etkileyebilecek gibi duruyor.