ABD, hızlı ikmal için “uçan feribotlara” yatırım yapıyor  ABD, hızlı ikmal için “uçan feribotlara” yatırım yapıyor 

24 Şubat sabahı başlayan Rusya-Ukrayna savaşında müzakerelerin sonuç vermemesi savaşın halen devam etmesine neden oldu.

Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik haklarını hiçe sayıp Ukrayna topraklarını işgale başlaması Batılı ülkelerin tepkisiyle karşılandı.

Ukrayna’nın savaşın ilk gününden bu yana direnişini sürdürmesi, Batılı ülkelerin destekleriyle devam ediyor.

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülke Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteği veriyor.

Silah ve mühimmat desteğine ek olarak Ukrayna askerlerine doktrinel eğitim de veren Batılı ülkler, Ukrayna direnişinin devamlılığını sağlıyor.

Ancak bugüne kadar birçok silah ve mühimmatı Ukrayna ordusunun kullanımına sunan Batılı ülklerin faaliyetleri Rusya tarafının endişelerine neden oluyor.

Ukrayna ordusunun modern silah ve mühimmatlarca donatılması Rusya Federasyonu’nun bu silahlarının kendi topraklarında kullanılması durumuna karşı endişe duymasına sebebiyet veriyor.

Bu konuda Batılı ülkeler de aynı endişeyi taşıyordu ancak Ukrayna Savunma Bakanı’nın yaptığı açıklama endişeleri giderdi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, ABD ile Batı silahlarını Rusya Federasyonu topraklarındaki nesnelere karşı kullanmayacağı konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov:

“Ukrayna, ABD ile kendisine sağlanan Batı silahlarını Rusya Federasyonu topraklarındaki nesnelere karşı kullanmayacağı konusunda anlaştı.

Ancak Kırım, Donbas ve Kiev'in kontrolü dışındaki diğer bölgelerde böyle bir kısıtlama yok.”