General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

Ukraynalı pilotların eğitimi için çalışmalar devam ediyor!

Romanya, 13 Kasım Pazartesi günü başkenti Bükreş’e 150 km mesafede bulunan Feteşti Hava Üssü’nde Avrupa Jet Eğitim Merkezi’ni açtı. Açılışa Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr da katıldı. Bakan açılışta bu eğitim merkezinde NATO üyesi ülkelerin ve Ukraynalı pilotların F-16 eğitiminin yanında NATO müttefikleri arasındaki birlikte çalışabilirliğin arttırılması için çalışmalar yapmayı hedeflediklerini belirtti. 

2xf16

Eğitim Merkezi F-16’ların üreticisi Lockheed Martin ve Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin katkılarıyla faaliyetlerini sürdürecek. Eğitmenler ve bakım hizmetlerinden Lockheed Martin firması sorumlu olurken, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından sağlanan uçaklar kullanılacak. 

Açılışta Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Avrupalı ülkeler arasındaki ilişkilerin önemine değindi. Hiçbir Avrupa ülkesinin kendi güvenliğini tek başına sağlayamayacağını, birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi. Hollanda’nın Ukrayna’ya ne zaman F16’ları göndereceği sorulduğunda ise bunun Ukrayna tarafındaki hazırlıklara bağlı olduğunu söyledi. Hollandalı Bakan “Öncelikle eğitimi tamamlanmış pilotlara, yer bakım-onarım personeline ve altyapı çalışmalarının tamamlanmasına ihtiyaçları var” dedi.

trainingcenter

Eğitim merkezinde eski MİG kullanıcısı NATO ülkesi pilotlarının eğitimlerinin yanı sıra 2024 başında Ukraynalı pilotlara da eğitim verileceği belirtildi. 7 Kasım tarihinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski X hesabında yaptığı paylaşımda 5 adet F16’nın Romanya’ya getirilmesiyle ilgili Hollanda Başbakanı Mark Rutte’e teşekkür ederek bunun Ukrayna için bir dönüm noktası olduğunu söylemişti.

Açılışta kendisine sorular yöneltilen Hollandalı Albay Olivier Bok, Ukraynalı pilotların eğitiminin başlamasıyla ilgili henüz resmi bir karara varılmadığını ancak önümüzdeki senenin başında başlayacağını söyledi.

Bu uçakların haricinde 12 ila 18 daet F-16’nın da eğitim merkezine getirileceği, fakat Hollanda mülkiyetinde kalmaya devam edeceği ve sadece NATO ülkeleri sınırları içerisinde uçurulacağı belirtildi.