Ukrayna'nın uzun zamandır beklediği F-16 eğitimlerine önümüzdeki günlerde start verilecek.

Litvanya'da düzenlenen NATO zirvesine katılan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, 11 ülkeden oluşan koalisyon ile bir mutabakat zaptı imzalandığını ve Ağustos 2023'te Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçağı eğitimlerine Romanya'da başlayacağını duyurdu.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

F-16'ların Ukrayna semalarını ve NATO'nun doğu kanadını koruyacağını vurgulayan Reznikov, Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin mümkün olan en kısa sürede F-16 savaş uçaklarına hakim olmaya hazır olduğunu ifade etti.

F0w99NzXoAEHiuF

Gerçekleştirilecek F-16 eğitimleri kapsamında Ukraynalı pilotlar, teknisyenler ve destek personeli bir eğitim programına katılacak. Eğitim programına F-16 savaş uçaklarının yanı sıra, NATO ülkelerinin envanterinde bulunan diğer savaş uçaklarının dahil edilme olasılığı da mevcut. 

Hollanda ve Danimarka, Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları ile ilgili eğitilmesi için 11 ülkeden oluşan koalisyona (Danimarka, Hollanda, Belçika, Kanada, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç ve İngiltere) liderlik ediyor.

Koalisyon üyelerinden Romanya, geçen hafta NATO ortak ülkeleri ve Ukrayna'dan askeri pilotlar için bir F-16 eğitim merkezi kurmayı planladığını duyurmuştu.

Rusya'nın Şubat 2022'de başlattığı Ukrayna işgalinden bu yana Kiev hükümeti, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna Hava Kuvvetlerine tedarik edilmesi için uzun uğraşlar veriyordu. İlgili konu daha önce tartışmalı olarak görülse de Mayıs 2023'te Japonya'da düzenlenen G7 zirvesinde Ukraynalı pilotları F-16 eğitimi verilmesine yeşil ışık yakılmıştı.

Her ne kadar Ukrayna Hava Kuvvetlerine F-16 tedariki konusunda bir karara varılmasa da gerçekleştirilecek eğitimler sonrası bu karara onay verilmesi muhtemel gözüküyor.