Ukraynalı bir firmaya ait Antonov An-12 tipi kargo nakliye uçağının Yunanistan'ın kuzeyine düştüğü bildirildi.

Yunan Devlet Ajansı AMNA'nın haberine göre, Antonov An-12 nakliye uçağı "tehlikeli madde" taşıyordu. Bölgedeki yetkililer, uçağın tehlikeli madde taşımasından dolayı Kavala'nın Palaiohoriou bölgesindeki tüm itfaiye güçlerinin ve ilk yardım ekiplerinin olay yerinden uzaklaşmasını istedi.

Resim

Haberin devamında bir grup patlayıcı uzmanının uçağın taşıdığı yükün ne kadar tehlikeli olduğunu belirlediği ve alınacak tedbirleri kararlaştırmak üzere olay yerine doğru harekete geçtiğine yer verildi.

Sırbistan'dan Ürdün'e kargo taşıyan Antonov An-12 kargo uçağı pilotunun, uçağın motorunda arıza olduğunu bildirerek acil iniş izni istediği ancak motorun havaalanına varamadan havada alev aldığı ve uçağın Kavala'da yerleşim bölgesine yakın bir alana düştüğü kaydedildi.

Resim

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Görgü tanıklarının ifadelerine göre uçağın düşmesinin hemen ardından çok sayıda patlama sesi duyuldu ve büyük bir yangın başladı. Yanık yakıt kokusu ve yoğun duman kaza bölgesini sardı.

Kazada mürettebattan 8 kişinin öldüğü belirtildi. Kazadan saatler sonra günün aydınlanmasıyla kaza alanındaki hasar da meydana çıktı.

Antonov An-12 uçağı bu ayın başında bir kazadan dönmüş, Uzhhorod Havalimanı'na sert iniş sonrasında pistten çıkarak hasar almıştı.