Ukrayna, Türkiye'den satın aldığı MİLGEM ADA Sınıfı Korvetin ismini açıkladı.

Türkiye ile Ukrayna arasında 14 Aralık 2020'de MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretimi için yapılan anlaşma kapsamında Ukrayna'ya ihraç edilen ilk MİLGEM Korvetinin ismi  "Hetman İvan Mazepa" olarak belirlendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından yapılan açıklamada, "Ulusal ordunun tarihsel geleneklerini restore etmek, Zaporijya Ordusu’nun seçkin Ukraynalı devlet adamı Hetman İvan Mazepa’nın anısını yaşatmak için bu ismi koyma kararı aldım." ifadelerine yer verildi.

Ukrayna, şu ana kadar 2 adet ADA Sınıfı Korvet siparişi vermişti. İlk geminin yapımına Eylül 2021 yılında başlanmış olup inşa faaliyetlerini halen devam ediyor.

Ukrayna'ya MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ihracatı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti.

Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalanmıştı.

Siparişi verilen ilk korvet, STM ana yükleniciliğinde RMK Marine tarafından Türkiye’de inşa ediliyor. Geminin donatımının ise Ukrayna’daki Ocean Tersanesi’nde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ukrayna’nın opsiyon siparişlerini kesin siparişe dönüştürmesi durumunda ise yeni gemiler, tamamen Ukrayna’da üretilecek.

Ancak Ukrayna’daki savaş dolayısıyla MİLGEM Korvetinin donatım faaliyetlerinin, vakti geldiğinde Ukrayna’da yapılıp yapılamayacağı ise merak konusu. Planlanana göre 2022 yılı içerisinde Ukrayna MİLGEM Korveti, yedeklenerek donatım faaliyetleri için Ukrayna’ya teslim edilecek, 2023 yılı içerisinde ise deniz testlerine başlayacaktı. 50:50 formülüyle üretilecek gemiler için Ukrayna tarafına teknoloji transferi de yapılacaktı.

HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi

STM ana yükleniciliğinde Ukrayna için üretilecek ADA Sınıfı Korvet’te, gemisavar füzesi olarak Ukrayna üretimi NEPTÜN Füzesi seçilmişti. Ancak Ukrayna savunma sektörü, savaş esnasında büyük hasar aldı. Halihazırda, NATO standardında Roketsan üretimi ATMACA ve Boeing üretimi Harpoon Gemisavar Füzeleri değerlendiriliyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna’ya ait ADA Sınıfı MİLGEM korvetlerinin silahlanması şu şekilde olacak:

  • 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu
  • VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • 35mm Oerlikon Millenium CIWS
  • ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi
  • 8xRGM-84 Harpoon Gemisavar Füzesi
  • Tamamlanması durumunda NEPTÜN gemisavar füzesi
  • 324mm MU90 Impact Torpido
  • ASELSAN (Thales) SMART-S Mk2 3 Boyutlu Arama Radarı
  • Vision Master FT Radar
  • İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere (4×2) toplamda 8 adet VLS