Leopard 1A5'ler ilk kez cephe hattında görüntülendi!

Savaşın tüm hızıyla devam ettiği Ukrayna'da Leopard 1 tankları sık sık gündeme geliyor. Rheinmetall tarafından bakım ve onarımı yapılan, 2024 yılında teslim edilecek tankların haberinden kısa bir süre sonra Ukraynalı tankçılar tarafından kullanılan Leopard 1 tankları kameralara yansıdı. 

Yağışlı hava koşulları altında ilerleyen Leopard'lara dair ilk görüntüler; ''savaş bölgesinde bir yerde'' açıklamasıyla paylaşıldı. Daha önce, Ukrayna'nın teslim aldığı Leopard tankları, yalnızca cephe gerisinde ve eğitim sahalarında görülüyordu. Bu yüzden bu görüntüler, söz konusu tankların cephedeki varlığı açısından oldukça önemli olduğu söylenebilir.
 

Ukrayna Ordusu envanterinde Almanya, Hollanda ve Danimarka’dan tedarik edilen 140 civarı Leopard 1 tankı, Almanya’dan tedarik edilmiş 90 civarı da Leopard 2 tankı bulunuyor. 2024 yılı boyunca devam edecek teslimatlar ile Ukrayna’nın Leopard 1 sayısı 300 adet, Leopard 2 sayısı ise 150 adet civarında olacak. Bu sayının cephe ve cephe gerisindeki şartlara bağlı olarak değişkenlik göstereceğini söyleyebiliriz. 

leo1a

Leopard 1  tankı, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'da üretilen ilk ana muharebe tankı olma özelliğini taşıyor. 1960'lı yılardan 1980'li yılların ortasına kadar 4 bin 700 adet üretildi. Sonrasında yerini daha modern Leopard 2 tanklarına bırakmaya başladı. 

İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor

Leopard 1a3

AB Askeri Yardım Misyonu (EUMAM Ukrayna), bir zamanlar Leopard 1 kullanıcısı olan ama Ukrayna'ya vermek için henüz girişimde bulunmamış Avrupa ülkelerinden de depolardaki tankları Ukrayna'ya sevk etmesi istendi. Bu kapsamda hem Rheinmetall hem de Hollanda hükümeti, İtalya'da depolanan 96 adet İtalyan Leopard 1'i İsviçreli RUAG şirketinden temin etmeye çalıştı. Ancak İsviçre hükümeti bu araçların satışını engelledi. Bu durumu göz önünde bulunduran Almanya ise bir formül geliştirdi. Şayet taraflar tarafından kabul edilirse, Leopard 1 tanklarını aktif olarak kullanan Yunanistan Ordusu, envanterindeki 100 adet Leopard 1A5 GR Ana Muharebe Tankını Ukrayna’ya sevk edecek ve sevk edilen tankların yerine İtalya'da depolanan Leopard 1A5 IT tanklarını alacak.

Ateş gücünün yüksek seviyelere geldiği Ukrayna Savaşı sırasında maksimum kalınlığı sadece 70 mm olan zırha sahip Leopard 1 tanklarının nasıl etkileri olacağı konusunda ise soru işaretleri bulunuyor.

Leopard 1 konusunda Alman şirketi Rheinmetall'in tutumu yüzünden, bu tanklardan envanterinde bulunduran ve yaklaşık 15 yıl daha aktif olarak kullanmayı hedefleyen Brezilya'nın modernizasyon programını yürütemeyeceği haberleri Eylül ayında gündemde yer edinmişti.