Türk savunma sanayiinin geliştirdiği insansız deniz sistemleri tatbikatlarda boy göstermeye devam ediyor.

Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi ortaklığında geliştirilen Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ S/İDA, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından icra edilen Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023'te aktif rol aldı.

Gerçekleştirilen deniz tatbikatına 2 adet ULAQ SİDA'nın yanı sıra TCG Gediz fırkateyni, 1 adet Sahil Güvenlik RHIB botu, 1 adet Bayraktar TB-2 İHA ve 1 SAT Timi yer aldı.

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

ULAQ SİDA

İcra edilen tatbikatta Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi üretimi ULAQ S/İDA, kendisine tanımlanan görevleri başarılı bir şekilde yerine getirdi.

Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023 (EXER MARSEC- 2023 OPEX) faaliyetleri, Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı (DGMM) tarafından 9-20 Ekim 2023 tarihleri arasında Antalya Körfezi’nde icra edildi.

Tatbikatta, NATO konsept geliştirme faaliyetleri kapsamında İnsansız Deniz Sistemlerinin Deniz Güvenliği Harekâtı’nda kullanımının denenmesi ve konsept geliştirilmesi faaliyetlerine katkı sağlanması amaçlandı.

ULAQ S/İDA

400 km'yi aşabilen seyir menziline, saatte 70 km'nin üzerinde sürat kabiliyetine, gündüz/gece görüş imkânlarına, otonom seyir algoritmalarına, kriptolu ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahip olan ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen ULAQ SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargâh komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabiliyor.

Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, 2021 yılında tamamlanan versiyonundan farklı olarak keşif ve karakol görevlerine ilaveten kritik üs/tesis ve liman savunma amaçlı olarak 12.7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatıldı.

Ekran Görüntüsü (193)

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin yeni versiyonun ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı ULAQ insansız deniz araçlarının da üretimine devam edilecek.

2022 Ocak ayında bünyesine entegre edilen 12,7 mm uzaktan komutalı silah sistemi ile başarılı bir atış gerçekleştirerek göreve hazır hale geldiğini kanıtlayan ULAQ SİDA'nın farklı ihtiyaçlar kapsamında yeni silah, torpido ve füze sistemleri gibi entegrasyon faaliyetlerine devam ediliyor.

İstihbarat, Keşif ve Gözetleme, Su Üstü Harbi ve Denizaltı Savunma Harbi görevlerini insansız ve otonom olarak icra edilebilmesi amacıyla geliştirilmekte olan ULAQ SİDA, hafif, dayanıklı ve onaylı kompozit gövdesi, aktif/pasif stabilizasyon sistemleri, EO/IR geniş açılı seyir kamerası, uydu haberleşme yeteneği, hassas manevra yeteneği ve tam otonomi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Ekran Görüntüsü (191)