Birçok Türk savunma ürünü, IDEF 2023 Fuarı'nda ilk defa ziyaretçilerle buluşacak.

Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi tarafından geliştirilen ve ülkemizin ilk İnsansız Deniz Aracı Ailesi olan ULAQ’ın, seyir simülatörünün geliştirilmesi tamamlandı. IDEF 2023 Fuarı’nda Meteksan Savunma standında yer alacak bu simülatör ile ziyaretçiler ilk kez bir insansız deniz aracını kullanma deneyimini elde edecek.

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

ULAQ Simülatörü SM (2)

ULAQ teknelerinin otonom hareket ve sürü çalışmalarında faydalanılan seyir simülatörü uzak kaptan eğitimlerinde de kullanılmak üzere yeniden yapılandırıldı. Uzak kaptan kursiyerleri, teorik bilgilendirme aşaması sonrasında, saha da fiili seyirlere çıkmadan, sanal ortamda hazırlanmış farklı parkurlarda, gerçek tekne kontrol araçlarını kullanarak ULAQ Simülatörü’nde eğitim alabilecekler. Hazırlanmış eğitim parkurları içerisinde, limandan ayrılma ya da liman geri gelme senaryoları ile açık deniz seyirlerine de yer verildi. İnsanlı tekneler ile birlikte, trafik içerisinde seyir imkânı da ULAQ Simülatörü kapsamında sunuluyor.

Yapılan tüm seyirler uzman eğitimciler tarafından izlenebilirken, gerek olması durumunda seyir sırasında yeni trafik bileşenleri de görev sahnesine eklenebilecek. Farklı taktiklerin denenebilmesi ve en iyi yöntemin bulunabilmesi için, parkur baştan tekrar edilebilecek. Kursiyerlerin farklı koşullarda hareket alternatiflerine hâkim olmaları da ULAQ Simülatörü ile sağlanacak.

ULAQ Simülatörü (2)

Farklı deniz durumlarında, ULAQ tekneleri üzerinden toparlanmış hareket özellikleri simülatöre eklenerek, kursiyerlere yüksek deniz durumlarında dahi, ister uzaktan kontrol ile isterse otonom ilerleyişi izleyerek, neler ile karşılaşacaklarını deneyimleme fırsatı sunulacak. Örneğin, deniz durumu 4 koşullarında, gün batımı sırasında güneşe doğru seyir halinde iken, yaşayabileceklerini test etmek için gerçek hava şartlarının uygunluğunu beklemeden, simülatör üzerinde tekrarlı seyirler yapabilecek.

Eğitimler sırasında normal seyir koşulları dışında da oluşabilecek donanım arızası, yara durumu, yangın durumu, iletişim hataları gibi özel koşullara ait parkurlar da ULAQ Simülatörü içerisinde yer alıyor.

ULAQ Simülatörü (3)

Sadece kurs aşamasında değil, uzak kaptan yeterliliğini almış kişiler dahi, kritik görevler öncesi, görev yapacakları saha üzerinde, pratik yapma şansına sahip olabilecekler ve kaza kırım riski olmadan, sanal ortamda yapılan eğitimler ile finansal maliyetler önemli ölçüde bu simülatör sayesinde azaltılabilecek.

Ayrıca çalışılan parkurlardaki, seyir bilgilerinden elde edilen sonuçlar, yapay zekâ barındıran karar destek yazılımlarının iyileştirilmesinde kullanılacak. Bu döngü sayesinde, uzak kaptanların görev başarılarının artmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

ULAQ Simülatörü SM (1)

ULAQ Simülatörü’nü kullanan kişiler, sanal ortamda aldıkları eğitim ile otonom tekne idare edebilme tecrübesine sahip olurken, trafik içerisinde tekne yönetimi konusunda da tecrübelenecek ve yarınlarda ULAQ sürülerini tek elden idare edebilme yetkinliğine ulaşacaklar.  

ULAQ Simülatörü deneyimini yaşamak isteyen ziyaretçiler, fuar boyunca 7. salonda bulunan 722A numaralı Meteksan Savunma standını ziyaret edebilirler.