Ulaşımda Yapay Zeka YarışmasıTÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN'ın iş birliği ile TEKNOFEST 2021 etkinliğinde ulaşım alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmak amacıyla 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda yapılacak.

TÜBİTAK'ın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması"nın TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN'ın iş birliği ile Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirileceği duyuruldu.


"Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması" hakkında

"Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması", ulaşım alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmak amacıyla düzenlenecek.

Bu yarışma ile şehir-içi ve şehirler arası kargo taşımacılığı, acil durumlara müdahale, ambulans, itfaiye ve uçan-taksi gibi birçok görevi otonom olarak gerçekleştirecek araçların üretilmesi hedefleniyor.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Adayların "Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması"ndaki görevi, geliştirecekleri yapay zeka tabanlı nesne tespit sistemi ile uçan arabanın alt görüş kamera verilerini kullanarak taşıt ve insan nesnelerini tespit etmektir.