Türk Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı, 21 Haziran’da başladı. Tatbikata; Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ve Katar Hava Kuvvetleri katılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, resmi sosyal medya hesaplarından tatbikatın başladığını kamuoyu ile paylaştı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan görevi devraldı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan görevi devraldı

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitimi, 21 Haziran’da Azerbaycan, Katar, Pakistan ve NATO’nun fiilî olarak katılımıyla başladı. Tatbikat ile tüm katılımcıların bilgi, beceri ve tecrübelerinin paylaşılması ve birleşik harekâta yönelik eğitim seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde düzenlenen tatbikat; bir dönemi milli, bir dönemi uluslararası olarak yılda iki kez icra ediliyor.

Tatbikat; Kırmızı (Düşman) ve Mavi (Dost) kuvvetler arasında bir senaryo altında, gerçekçi bir savaş ortamında gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı son olarak 2019 yılında gerçekleştirilmiş, Covid-19 nedeniyle 2020 yılında planlanan milli ve uluslararası tatbikatlar iptal edilmişti.