Uzay çöpleri yeni sorunlar oluşturmaya devam ediyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), büyük bir kazadan kıl payı kurtuldu.

Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

TRT Haber'in Sciencealert'tan edindiği bilgilere göre, içinde astronot ve kozmonotların bulunduğu UUİ, acil bir yörünge değişikliğine gitti. Uzay istasyonu ve içindeki mürettebatı tehlikeye sokan durum, 2007'de Çin'in bir anti-uydu füze testiyle yok edilen ve artık kullanılmayan Fengyun-1C hava uydusundan kalan enkazlardan birinin istasyona ilerlemesi oldu.

Olası kazanın önüne geçmek için ISS'ye bağlı roketlerden birinin hızı saniyede 0.7 metre değiştirildi ve yörüngesi 1.2 kilometre yükseldi.

23 yıl boyunca 30'a yakın kazayı teğet geçen istasyonun robot kolunda 2021'in mayıs ayında ufak bir uzay çöpü parçası tarafından 5 milimetrelik bir delik açıldı.

1957'den bu yana uzaya hemen hemen 6 bin 20 roket fırlatıldı. Roketlerle Dünya yörüngesine bırakılan 10 binin üzerinde uydu var. Bunların 6 bin 250'si uzayda ve 3 bin 600'ü aktif durumda.

Dünya yörüngesindeki tüm uzay nesnelerinin toplam kütlesinin 9 bin 200 tondan fazla olduğu biliniyor.

Alçak Dünya Yörüngesi’nde (LEO), UUİ dışında, iletişim amaçlı kullanılan 3 bin kadar uydu bulunuyor.

Avrupa Uzay Ajansına göre uzayda uydular haricinde 10 cm'den büyük 34 bin, 1 santimetreden 10 santimetreye kadar 900 bin 1 milimetreden 1 santimetreye kadar 128 milyon nesne dolaşımda.

Uzay çöpü, büyük bir risk oluşturmaya devam ediyor

Bir mermiden hemen hemen yedi kat daha hızlı şekilde yörüngede dolaşabilen uzay çöpleri, LEO'daki hız oranı ve enkaz hacminden dolayı mevcut ve gelecekteki uzay tabanlı hizmetler, keşifler ve operasyonlar, uzaydaki ve dünyadaki insanlar ve mülkler için büyük bir güvenlik riski barındırıyor.

Dünya'nın en büyük çöplüğü olarak bilinen LEO'daki enkazı temizlemek için uluslararası uzay yasası bulunmuyor.